Marek Nienałtowski
W Urzędzie Miasta Oleśnicy nie znają monografii miasta z 2006 r.
14.09.1921 r.

Interpelacja radnego Wiesława Piechówki przedstawiona na obrady Rady Miasta 31.08.2021 r.

Szanowny Panie burmistrzu - w 2006 r. wydał Pan nową monografię Oleśnicy o nazwie "Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność" autorstwa profesorów Wojciecha Mrozowicza i Przemysława Wiszewskiego. Wydawałoby się, że ta książka powinna być podstawą wszystkich działań w historycznej promocji Oleśnicy. Okazuje się, że w ostatnich dwóch latach ta książka przestała być używana, szczególnie w publikacjach zamieszczanych w dziale Historia Oleśnicy na witrynie Urzędu Miasta oraz w publikacjach istniejących w Internecie i wydawanych dla Urzędu Miasta. Podam tylko dwa niewielkie przykłady.

Prezentacja wykonana przez firmę Paucis Verbis na początku działu Historia na witrynie olesnica.pl zaczyna się od stwierdzenia, że Oleśnica jako miasto istnieje od ponad 800 lat [1]. W monografii podają, że nadanie praw miejskich nastąpiło w 1255 r. Czyli miasto istnieje 766 lat. Dalej w tekście są także błędy. Pisałem już o tym w interpelacji 5.06.2020 r. [2]. Poprawiono tylko jeden istotny błąd (pomylono księcia wrocławskiego z głogowskim), innych nie poprawiono.

Ta firma wydała prezentację dla UMO o historii kościoła św. Jana. Ten temat jest mi bardzo bliski, bo spędziłem w nim 14 lat restaurując zabytki. Historia tego kościoła zaczyna się od stwierdzenia, że to benedyktyni irlandzcy wybudowali nasz kościół. Autorzy monografii podają, że nie jest to prawda. Dalej wiele różnych błędów dotyczących Podiebradów i rozbudowy kościoła. Nawet w ilustracjach - pokazują prawdopodobnie wejście do podziemi Kłodzka, a piszą, że to wejście do krypty Wirtembergów w Oleśnicy. Więcej o tych błędach napisał M. Nienałtowski [3].

Proponuje, żeby Pan burmistrz przekazał swoim pracownikom zajmującym się promocją, aby sprawdzali zgodność tych prezentacji wykonywanych dla UMO z monografią Oleśnicy!!! Najlepiej gdyby pracownicy chociażby ją przeglądnęli.

Istnieje w Internecie kilka prezentacji tej firmy dla Urzędu Miasta Oleśnicy. Proszę także o informację, czy one są opłacane przez UM. Ewentualnie jaki to jest koszt.

Wiesław Piechówka

Dodałem w tekście interpelacji odnośniki, aby czytelnicy mogli się zorientować o czym Radny W. Piechówka pisze:

1. Błędnie o historii Oleśnicy

2. Interpelacja radnego Wiesław Piechówki

3. Błędna historia kościoła św. Jana w Oleśnicy


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI