Marek Nienałtowski
Plac zabaw i gier młodzieży

Od początku XVI w. Oleśnica była znaczącym punktem handlu bydłem, sprowadzanym z terenów Polski. Plac handlu bydłem znajdował się przy drodze do Bramy Namysłowskiej, która w związku z tym zmieniła nazwę na Bydlęcą (ViechThor) Bowiem przez nią przeganiano do innych miast Śląska (szczególnie Brzegu) stada jeszcze niesprzedanego w Oleśnicy bydła.

Pastuchami goniącymi stada wołów, krów i świń byli Polacy. Wiecznie brudni, ubrani w łachmany, pijani, wszczynający burdy - byli ciągłym tematem negatywnych opinii mieszkańców Oels, nawet jeszcze na początku XIX w. Kiedy handel bydłem upadł, plac pozostał pusty. Burmistrz R. Kallmann uznał, że na nim można stworzyć plac zabaw i ćwiczeń dla młodzieży. W 1894 r., po zasadzeniu trawy stał się on miejscem wspólnych spotkań, zabaw i ćwiczeń gimnastycznych uczniów z różnych szkół oleśnickich (zdjęcie poniżej). Uczniowie dalej go nazywali "Świńskim Targiem".

Miejsce rozmieszczenia tego placu i jego kształt (linia czerwona) pokazano na wycinku mapy Pharusa z 1928 r.

Dla łatwiejszego umiejscowienia placu pokazano trzy znane punkty orientacyjne: 1 - Szpital miejski; 2 - Szkoła nr 1; 3 - Urząd zatrudnienia. Na miejscu tego placu obecnie znajduje się sklep Intermarche i szkoła nr 6.

Po 1899 r. plac ten stał się także boiskiem piłkarskim. Musiał być często używany, bo w Oleśnicy istniały w niektórych okresach nawet 4 drużyny piłkarskie. Prawdopodobnie zakończono jego użytkowanie w 1925 r. kiedy to wybudowano boisko z prawdziwego zdarzenia. Być może istniał jeszcze inny plac, na którym rozgrywano mecze piłki nożnej, gdyż stosowano nazwę mały i duży plac ćwiczeń.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI