Marek Nienałtowski
Pomnik Serca Pana Jezusa przy Bazylice Mniejszej w Oleśnicy
21.08.2013 r.

Za datę powstania pomnika Serca Pana Jezusa przyjęto dzień jego poświęcenie przez ks. inf. K. Milika, co miało miejsce 18.07.1948 r. Umieszczono go na miejscu niemieckiego pomnika czcącego poległych dragonów oleśnickich w trakcie I Wojny Światowej.


Podstawa pomnika na fragmencie widokówki z ok. 1976 r.
Źródło Allegro.pl

Po objęciu bazyliki przez ks. inf. Władysława Ozimka pomnik zmodernizowano 27 grudnia 1999 r. na pamiątkę wielkiego jubileuszu obchodzonego z okazji kończącego się XX w. Wykonawcą modernizacji był Henryk Faron z Piławy Górnej.



Inskrypcja z pomnika: Chrystus wczoraj, dziś, zawsze


Z tyłu postumentu umieszczono datę poświęcenia

Nic nie wiem o figurze Chrystusa. Pojawiła się ona w Oleśnicy w 1945 r. jakoby za sprawą ówczesnych mieszkańców, którzy odkupili ją od czerwonoarmistów. Czy chęć wywiezienia figury w ramach zdobyczy wojennej może świadczyć o jej dużej wartości artystycznej?

Uzupełniono 29.08.2013 r.
Dr hab. Piotr Oszczanowski napisał: Rzeźba ta jest kopią słynnej luterańskiej figury, którą wielokrotnie – w najróżniejszy sposób – powtarzano, naśladowano, a wreszcie też w niezliczonych egzemplarzach właśnie kopiowano. Rzeźba oleśnicka (a konkretnie odlew z początków XX w.) wykonana została według wzoru stworzonego przez najwybitniejszego duńskiego rzeźbiarza doby klasycyzmu Bertela Thorvaldsena (1770-1844). Był to jego Chrystus błogosławiący z ołtarza kopenhaskiego kościoła NMPanny (Vor Frue Kirke) z 1839 r., figura powstała kilkanaście lat wcześniej (w 1821 r.).


Rzeźba Chrystusa błogosławiącego z Thorvaldsens Museum w Kopenhadze.
Widoczne znaczne podobieństwo tej rzeźby z naszą - oleśnicką.
Źródło fotografii P. Oszczanowski

Po wpisaniu w Google hasła "kopia rzeźby Chrystusa+Thorvaldsen" można zobaczyć tę rzeźbę w postaci kopii i różnych interpretacji. Istnieją one na cmentarzach, przed kościołami ewangelickimi oraz katolickimi. Nie znalazłem informacji o istniejącej rzeźbie w postaci odlewu na terenie obecnych ziem polskich. P. Oszczanowski przysłał mi kilka ilustracji odlewanych rzeżb istniejących na terenie Niemiec.

Wiemy więc, że figura Chrystusa widniejąca na postumencie przed Bazyliką Mniejszą jest kopią (odlewem) rzeźby słynnego rzeźbiarza, co znacznie podnosi rangę tego pomnika. Brak informacji o innych odlewanych figurach Chrystusa tego rzeźbiarza może świadczyć, że były wykonane z brązu (jak przypuszcza P. Oszczanowski) i dlatego mogły trafić do przetopienia. Czy ten pomnik jest odlany z mniej strategicznego metalu i dlatego zachował się? Niedługo się dowiemy. Wiesław Piechówka zamierza sprawdzić z jakiego metalu wykonano odlew i czy zachowała się sygnatura firmy odlewniczej.

Uzupełniono 3.09.2013 r.
Razem z Wiesławem Piechówką wybraliśmy się z drabiną na oględziny figury Chrystusa.


W. Piechówka szuka śladów sygnatury na podstawie figury

Wnioski z oględzin:

Należy przypomnieć, że Bertel Thorvaldsen jest również autorem pomnika Mikołaja Kopernika oraz księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

Zbieżne:
Pomnik wdzieczności

Literatura:
Gorzkiewicz H. Wierny Bogu, Kościołowi i Oleśnicy. Ksiądz Infułat Franciszek Sudoł 1903-1990". Oleśnica. 2003


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI