Pomnik ofiar I wojny światowej

Pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej - Kriegsdenkmal (inna używana nazwa - Ehrenmal - pomnik chwały) stał w okolicach pokazanego niżej domu nad stawami (Teichhaus), w ówczesnym Parku Miejskim, na niewielkim wzniesieniu. Obecnie w miejscu pomnika, który został rozebrany, znajduje się najwyższy punkt letniego amfiteatru.

Widok na pomnik od strony stadionu.
Z kolekcji A.F.
Widok na pomnik od strony stawu. Z Ebay.de

Wybudowanie pomnika zainicjował Związek Weteranów Wojennych w Oleśnicy (Kriegerverein Oels) w 1931 r. Na jego czele stał od 1929 r. Georg Hentschel, również radny miejski od 1920 r. Znany jako współwłaściciel Domu pod kielichem (lub tylko sklepu). Pomnik miał być wybudowany w 1933 r. z okazji 50-lecia Związku Weteranów Wojennych w Oels. Patronem honorowym był były następca tronu. Powołano 30 osobowy komitet budowy pomnika. Przed podjęciem decyzji o budowie i miejscu jego rozmieszczenia (analizowano kilka lokalizacji) wykonano wstępną wizję pomnika pokazaną niżej (rysunek odręczny). Wszystkie niżej omawiane materiały pochodzą z archiwum Stanisława Kokota, obecnie w Dziale Dokumentów Życia Społecznego PiMBP.

Widok czołowej strony kolumny
(z mieczem, datą i napisem)
Widok tylniej strony kolumny (z krzyżem)
Prawa strona otoczenia pomnika (lewa strona symetryczna). Widać je na poniższym zdjęciu

Kiedy już zapadła decyzja o budowie pomnika, wykonano jego projekt końcowy (widok z przodu, widok z góry). W kwietniu 1933 r. zainicjowano zbieranie datków od osób prywatnych i firm (m.in. duży datek pieniężny wnieśli właściciele drukarni). Wśród wpłacających był także Związek Morski, Związek Artylerzystów, Strażaków, cechy, sklepy itp. Częściowy spis ofiarodawców umieszczono w dodatku do Lokomotive an der Oder. Po zebraniu pieniędzy i zakupieniu materiałów - 10 maja 1933 r. rozpoczęto budowę, zamurowując w fundamencie miedzianą tubę (pojemnik) z materiałami pamiątkowymi.

Pomnik po wybudowaniu. Widoczna bryła pomnika i jego otoczenie. Za pomnikiem widoczny półokrągły placyk otoczony niskim wałem ziemi. Z. Ebay.de


Pomnik przy końcu lat 30-ych. Z Ebay.de


Otoczenie pomnika od strony stawu. Z kolekcji J.K

Pomnik został rozebrany w latach 70-tych. W 1992 r. podczas rozbierania fundamentów pomnika znaleziono pojemnik z materiałami pamiątkowymi. Opis i wymiary pojemnika oraz jego zawartość opisał S. Kokot jako przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Miasta Oleśnicy (strona pierwsza, druga). W tubie były także przedstawiane wyżej plany pomnika.

Posiadam część zeskanowanych materiałów zawartych w tubie - mogę je udostępnić do tłumaczenia. Tuba i wszystkie oryginały (łącznie z pieniędzmi) powinny znajdować się w archiwum UM. Może kiedyś, jak powstanie ponownie muzeum miejskie, będą cennymi eksponatami opisującymi historię Oleśnicy.

Pomnik po wojnie był wykorzystywany do celów propagandowych.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI