E. Schlundt - rusznikarz oleśnicki

W Oleśnicy od dawna znani byli rusznikarze wytwarzający na zamówienie dworu oleśnickiego, szlachty i mieszczan broń strzelecką. Np. w 1700 r. istniały 3 warsztaty rusznikarskie. Również powinien istnieć na początku XX rusznikarz (büchsenmacher) naprawiający broń myśliwską i może nawet ją wytwarzający. Niestety, nie pozostały żadne znane mi ślady takiej działalności (Jak piszą na Forum Nyskim - wytwory nyskich rusznikarzy można oglądać na forach rosyjskich).

Okazało się, że podobno w Niemczech natrafiono na ślad sztucera wykonanego przez oleśnickiego rusznikarza. Dostałem niewyraźne zdjęcie nazwiska rusznikarza do rozpoznania od osoby, która dostała je od jeszcze kogoś, kto byłby skłonny kupić ten sztucer, jeśli jest związany z Oleśnicą. Na zdjęciu widać nazwisko (wygrawerowane chyba na kolbie) i Oel (zapewne skrót nazwy Oels). Okazało sie, że jest to nazwisko oleśnickiego rusznikarza Eduarda Schlundta, który był wzmiankowany w spisie mieszkańców jako waffenmeister w 1921 r. Mieszkał przy Blücherstrasse 5 (obecnie Klonowa) przy dawnym cmentarzu. Dom ten obecnie nie istnieje. Schlundt już nie był wymieniony w spisie mieszkańców z 1935 r. Nie wzmiankowano też innego oleśnickiego rusznikarza, gdyż taniej sztucer "fabryczny" można było kupić w sklepie w Oleśnicy. Jeśli ktoś chciał mieć sztucer z wygrawerowanym swoim nazwiskiem, ewentualnie ze scenami myśliwskimi - jechał do Wrocławia, w którym wytwarzano dobrą broń myśliwską na zamówienie.

Gdyby sztucer trafił do kolekcji oleśnickiego myśliwego, mógłbym liczyć na jego dobre zdjęcie. Byłby to kolejny element poznawania ciekawej historii naszego miasta.

Uwaga: Waffenmeister (zbrojmistrz) to jest często osoba odpowiedzialna w wojsku za stan uzbrojenia i dokonująca jego napraw. Jeśli Schlundt wytwarzał broń to można go traktować jako rusznikarza, bo często zbrojmistrze stawali się rusznikarzami, szczególnie po rozwiązywaniu jednostek wojskowych po I Wojnie Światowej, jak to miało miejsce w Oleśnicy. Obecnie rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą, renowacją i przygotowaniem do użytku broni i amunicji (definicja policyjna).


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI