Sala Rady Miejskiej do 1945 r.

Omawiana sala Rady Miejskiej Oels powstała najpewniej po odbudowie ratusza w 1825 r., lub w trakcie remontu w 1892-1896 r. Obliczona była na 23 osoby obradujące (radnych? - Jeszcze nie wiem, ilu radnych liczyła ówczesna Rada Miejska). Siedzenia w sali rozmieszczone były amfiteatralnie w 3 rzędach. Przed nimi umieszczono, na podwyższeniu, stół burmistrza. Dodatkowo z tyłu i boku tych siedzeń oraz przed stołem burmistrza, znajdowały się fotele dla osób zaproszonych lub członków magistratu. Poniżej pokazano zdjęcie tej sali wykonane przed 1930 r. Po 1933 r., zapewne w skład wystroju sali weszła symbolika III Rzeszy.

Elementy wyposażenia sali

Na tylniej ścianie znajdował się obraz pokazujący zapewne merianowską lub wernerowską Oleśnicę, który podświetlały dwie lampy ścienne. Oprócz lamp ściennych, salę oświetlał matalowy żyrandol.

Obraz z widokiem Oleśnicy
Żyrandol

Z boku rozmieszczone były siedzenia i stoły dla osób zaproszonych, ewentualnie sekretarzy zapisujących treść obrad. Wyposażenie sali było wykonane solidnie, najpewniej z dębowego drewna.

Sala odpoczynku, pracy radnych i przyjmowania interesantów.

Obok sali obrad najpewniej znajdowała się niewielka sala pracy radnych. Z rodzaju krzeseł wynika, że jedno z nich było przeznaczone dla osoby pełniącej funkcję kierowniczą i 4 dla zwykłych członków rady. Mogły to też być krzesła dla radnego i interesantów. Kiedyś radni przyjmowali interesantów na dyżurach.

Sala odpoczynku i pracy radnych
Wyposażenie sali

Z powyższego można wnosić, że radni cieszyli się wysokim prestiżem, skoro mieli takie warunki obrad, przygotowania do pracy i przyjmowania interesantów. Warunki obrad i pracy radnych polskiej Oleśnicy są całkiem odmienne. Świadczy to o niskiej randze i roli oleśnickiej Rady Miasta.

Uważam, że należałoby powrócić do podobnego wyposażenia (wystroju) obecnej sali obrad RM.

Zdjęcia pochodzą z: Das Buch der Stadt Oels in Schlesien / hrsg. vom Magistrat der Stadt Oels in Schlesien anläßlich des 675jährigen Stadtjubiläums. Bearb. vom Schlitzberger. - Berlin: Dt. Bibl, 1930. - 115 S

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim