Stół z Zamku książąt oleśnickich
16.03.2009 r.

Mamy w miarę dobre pojęcie o historii budowli zamkowych, mniejsze o szczegółach (np. płaskorzeźbach znajdujących się na murach zamkowych), natomiast nic nie wiemy o wyposażeniu ruchomym zamku - szczególnie o meblach.

Przypomnę, że meble stanowiące wyposażenie pomieszczeń książęcych, pojawiły się w zamku w 1905 roku (pomijam wyposażenie kilku komnat w 1886 r.). Początkowo stanowiły one wyposażenie tzw. Pałacu Wdów, w którym zamieszkiwali świeżo poślubieni - następca tronu cesarskiego Fryderyk Wilhelm i Cecylia, księżniczka meklembursko-szwerińska. Zamek wówczas był używany jako letnia siedziba pary książęcej oraz zimowo-świątecznego wypoczynku. Z czasem w meble były wyposażane inne pomieszczenia zamku.

W 1912 r. cesarz zlecił wybudowanie pałacu w Poczdamie, w którym mieli zamieszkać następca tronu z żoną. Na jej cześć nazwano go Cecilienhof. Para książęca wprowadziła się do niego dopiero w 1917 r. Do jego 176 komnat specjalnie zaprojektowano meble przez P. L. Troosta, znanego z projektów wnętrz luksusowych statków pasażerskich. Cecylia mieszkała w pałacu tylko rok. W 1918 r. zamek Ceciliehof i oleśnicki został zabrany Hohenzollernom. Następca tronu uzyskał azyl w Holandii. Cecylii - jako matce sześciorga dzieci - zapewniono możliwość zakwaterowania w zamku oleśnickim i w 1919/1920 zezwolono przewieźć część mebli z Cecilienhof do Oleśnicy. Tak więc, niektóre meble z Cecilienhof trafiły do Oleśnicy. W 1926 Hohenzollernowie odzyskują obydwa pałace i Cecylia wraca do Cecilienhof. Prawdopodobnie przywiezione meble zostają w Oleśnicy, która stanowi dalej siedzibę okresowego pobytu

W 1944/45 r. część wyposażenia zamkowego była ewakuowana. Nie widomo, czy wywożono meble. Ostateczne wywiezienie cennego wyposażenia nastąpiło 21 stycznia 1945 r., gdy dowódca 269 dyw. przydzielił Cecylii samochody wojskowe (informację tę uzyskałem od Pawała Szczegodzińskiego). Nie wiadomo co wówczas wywieziono i czy ładunek dotarł do celu.

Na temat powojennych losów mebli zamkowych krążą różne opowieści. Jest faktem, że część z nich trafiła w prywatne ręce - także oleśniczan, niektóre prawie legalnie. Nic nie wiemy o ich wyglądzie, bowiem meble z pałacu Cecylienhof, złożone w magazynie, spłonęły w 1945 r. Dwa lata temu otrzymałem (od anonimowego nadawcy) zdjęcie krzesła z sygnaturą zamku oleśnickiego. Był to pierwszy ślad.

Stół wystawiony na aukcji w Niemczech. Pokazano w powiększeniu naklejkę z napisem Schloss Oels
Krzesło znajdujące się w Oleśnicy, także ma sygnaturę zamku oleśnickiego.

Pan dr Piotr Oszczanowski kolejny raz przysłał ciekawą informację dotyczącą Oleśnicy. Tym razem jest to zdjęcie stołu z zamku oleśnickiego, wystawionego w domu aukcyjnym Otto von Mitzlaffa w Wächtersbach (Niemcy). Ocenili oni datę wykonania stołu na połowę XIX w., co się nie zgadza z historią wykonania mebli lub ta historia jest niewiarygodna. Na meblu znajduje się naklejka Schloss Oels, co ma wskazywać na miejsce pochodzenia. Jednocześnie do zdjęcia stołu, było dołączone zdjęcie naklejki z takiego samego stolu, znajdującego się w Cecilienhof z sugestią, że były dwa takie stoły. Jeden w Poczdamie (Potsdam) i drugi wywieziony do Oleśnicy.

Niezależnie od tego, czy informacje domu aukcyjnego są zgodne z historią - pogłębiła się nasza wiedza o meblach z zamku oleśnickiego.

Literatura:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Cecilienhof


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI