Książę Sylwiusz Nimrod - znawca pirotechniki
Szukając śladów dawnej biblioteki książecej z zamku oleśnickiego, która w wyniku spadku trafiła po 1885 r. do Drezna - natknąłem się na niezwykłą książkę, którą wydał oleśnicki drukarz J. Seyffert w 1657 r. Ma ona tytuł:

Feuerwerk. - (Sylvius Nimrod, Herzog von Württemberg u. Oels). Unterschiedene neue Arten von Künstlichem Fewerwerck, neben Kurzem begrief undt anleitung zu der Artillerie. Oels, (J. Seyffert), 1657.

Książkę wydał książe Sylwiusz Nimrod (podobizna z lewej), ale sądzi się, że on był także jej autorem. Dotyczy ona wszystkiego, co jest związane z ogniami sztucznymi, pirotechniką i zapewne wojskowymi zastosowaniami. Całość można przeczytać na stronie Biblioteki Saksońskiej

Rytownikiem płyt miedzianych do wykonywania rysunków był Johan Baptista Paravicini - rzeźbiarz i rysownik. Zostawił on na jednym z rysunków swoje nazwisko Także jego nazwisko widnieje na stronie tytułowej.

 

Przyrząd do badania mas pirotechnicznych (?). Może do badania szybkości spalania.
Mieszalnik do prochów (?)

Różne konstrukcje pocisków do wystrzeliwania ogni sztucznych. Na ostatnim rysunku pociski (race) 2 i 3 stopniowe.
Powiększ

Druga z książek została wydana w Osnabrück w 1660 r. i również dotyczy ogni sztucznych. Wydanie jej można zawdzięczać także księciu Sylwiuszowi. Tytuł ksiązki: Vollkommene Unterweisung wie Raketen Feuer- Wasser- Sturm-Kugeln Granaten Pech-Sturm-Kräntze und allerhand Lust nnd Ernsthaffte Feuerwercke zubereiten / [Sylvius Nimrod <Wirtemberg-Oels, Herzog>]., 1660

W ten sposób poznajemy nieznaną historię książąt oleśnicko- wirtemberskich. Po Sylwiuszu Nimrodzie zainteresowania pirotechniczne kontynuował książę Chrystian Urlyk, który założył w Bierutowie laboratorium. W nim przeprowadzał badania mas pirotechnicznych. Pokaz strzelania ogni sztucznych zamieścił nawet na medalu, poświęconemu weselu jego córki.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim