Marek Nienałtowski
Sympatyczne wizyty - Karl-Heinz Grabinsky i Heinz Günther
9.06.2007 r.

Wizyta I

W dniach 4-8 czerwca 2007 r. w Oleśnicy przebywali dwaj byli mieszkańcy Oels Panowie Karl-Heinz Grabinsky i Heinz Günther.

Karl-Heinz Grabinsky (z lewej) i Heinz Günther w hotelu Perła. Przed sobą mają ofiarowane książeczki "Zamek Książęcy w Oleśnicy".

Pan K. H. Grabinsky jest emerytowanym nauczycielem i współpracuje z czasopismem Oelser Heimatkreisblatt (np. w numerze 11/2003 r.) Interesuje się historią miasta i zbiera wszelkie materiały. Zna także tę stronę www.

Rodzina Pana Grabinsky zamieszkiwała na Bernstadterstrasse 3c i Zeppelinstrasse 4. W księdze adresowej z 1912 wymieniany jest dziadek Karla - Heinza - K(C)arl Grabinsky - tapicer. Karl-Heinz napisał - Karl Grabinsky był moim dziadkiem, urodził się 16.10.1862 w Woplauken (Woplawki) powiat Rastenburg (Ketrzyn). W 1899 r. pracował w "Möbel-Grollmus" jako tapicer. Carl Grabinsky 6.11 1900 r. ożenił się z Auguste Riemer ze Smardzowa. zmarł 1 lipca 1912 r.

Dodano 12.02. 2015
Odnalazłem reklamy Carla Grabinsky (czyli dziadka Karla-Heinza) zamieszczone w gazecie oleśnickiej Lokomotive an der Oder z 1901 r. Wysłałem wnukowi, z czego był bardzo zadowolony, bo tej informacji nie posiadał.

Kliknij, aby powiększyć
Niżej wycinki z Księgi Adresowej Oels 1935 r. dotyczące ojca:

K-H. Grabinsky Przekazał mi bardzo cenną odbitkę zdjęcia lotniczego formatu A4 pokazującego Oleśnicę 1 lutego 1945 r. Odczytywanie zdjęć lotniczych nie jest łatwe, ale po dodatkowym powiększeniu doskonale na nim widać wypalone budynki wzdłuż ulic, którymi przedzierała się z okrążenia 269 Dywizja Piechoty (na poniższym zdjęciu pokazane jako ciemne miejsca). Była ona pomocna do czasu, gdy uzyskałem dokładniejsze zdjęcie.

Ponado otrzymałem także odbitkę jednego z trzech ostatnich numerów czasopisma "Lokomotive an der Oder" z datą 19 stycznia 1945 (ostatni miał datę 21 stycznia).

Pan K.-H. Grabinsky przekazał mi także prywatną pamiątkę - zbiorcze, wyraźne, duże zdjęcia 4 roczników uczniów uczęszczających do Knabenschule, czyli szkoły podstawowej dla chłopców (obecnie I Liceum) z lat 1938-1942, na których znajduje się On oraz pozostali trzej bracia. Umieściłem je w rozdziale dotyczącym tej szkoły.

Również Pan Heinz Günther jest autorem artykułów do Oelser Heimatkresblatt (np. nr 11/2002 r.).

Spotkanie było możliwe dzięki pomocy Pani Magdy Piątkowskiej - recepcjonistki z hotelu Perła, która widząc, że zapowiedziany tłumacz nie przybył - zgłosiła chęć bezinteresownego towarzyszenia nam w zwiedzaniu miasta i tłumaczenia mojej opowieści o zabytkach Oleśnicy - serdecznie dziekuję.

Pan Heinz Grabinsky przysłal swoje pamiątkowe dokumenty z Oels/Oleśnicy: Ausweis, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania w wrześniu 1945 r. (to zaświadczenie było też jakby dowodem osobistym) i książeczkę oszczędnościową z okresu wojny.

Ausweis - zaświadczenie
Książeczka oszczędnościowa z wkładem

Okładka książeczki oszczędnościowej

Niżej wybrane zdjęcia z wizyty, wykonane przez obu Panów. Kliknij, aby powiększyć.

Na dziedzińcu zamku. Z prawej Pan Karl-Heinz Grabinsky, w środku Pani Magda Piątkowska, z lewej autor strony
Krużganki zamkowe. Z lewej Pan Heinz Günther
Przed Ratuszem
Pani Magda podczas pracy

Wizyta II

15-19 czerwca 2009 r. Panowie Karl-Heinz Grabinsky i Heinz Günther po raz kolejny odwiedzili swoją małą ojczyznę (wspólne zdjęcie z autorem ), co wskazuje, że chłopięce wspomnienia są bardzo mocne. Obaj Panowie dużo czasu poświęcali spacerom po mieście i zauważali wszystkie nowości. Cieszyli się, że nasza wspólna mała ojczyzna zmienia się na lepsze. Kilka godzin wspólnie spędzonych (z udziałem Jacka Szelerskiego, który bezinteresownie zgodził się tłumaczyć nasze rozmowy ) były, jak uprzednio, bardzo serdeczne, przyjacielskie. Wspominali swoje dzieciństwo, pokazywali miejsca i budynki, które pamiętali. Ja z kolei opowiadałem, o jeszcze dawniejszych czasach, których nie znali. I jak zwykle, nie można było wejść do żadnego zabytku oleśnickiego. Ale obaj Panowie znają doskonalę tę stronę www i z niej mogą się dowiedzieć, jak wyglądają zabytki od środka.

Karl-Heinz Grabinsky przekazał mi rodzinne pamiątki związane z Oleśnicą

Karl-Heinz z rodzicami i rodzeństwem.
Zdjęcie wykonane w atelier znanego fotografika G. Tondorfa
Zdjęcie wykonane obok domu, który uległ spaleniu

Poniżej dwie pamiątki związane z firmą ojca - Kurta Grabinsky`ego, który od 1927 r.miał firmę elektroinstalatorstwa.

Certfikat z 1927 r. zezwalający na wykonywanie zawodu przez Kurta Grabinsky`ego
Przykład papieru firmowego (rachunek dla
klienta) z firmy K. Grabinsky`ego.

Karl-Heinz Grabinsky jest również pasjonatem historii naszego miasta, zna ją bardzo dobrze i odzwierciedleniem tego jest jego mieszkanie, który sąsiedzi nazywają "Oelser Haus", bowiem wszędzie w nim widać pamiątki, m. in. herby miasta.

Poniżej zdjęcia domów obu Panów.

Dom Karla-Heinza w Gundersheim (do niedawna był cały w bluszczu).
Dom Heinza w Prenzlau.


Obaj panowie przed ogrodem w Prenzlau.

Jak zdrowie dopisze, za dwa lata ponownie napiszę o kolejnej wizycie.

Już się nie spotkamy, bo Karl-Heinz Grabinsky zmarł. Żegnam Go jako przyjaciela Oleśnicy.


Klepsydra podpisana przez rodzinę


Klepsydra od przyjaciela Heinza Günthera
Obie klepsydry pochodzą z Oelser Heimatkreisblatt 8/2015


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI