Czy koniec promowania tzw. urodzin Oleśnicy?
24.02.2015 r.

W 2003 r. z okazji zbliżającej się 750 rocznicy nadania praw miejskich - rozpocząłem poszukiwania dokumentu, który o tym mówił i po znalezieniu łacińskiej wersji zainicjowałem jego tłumaczenie. Ostatecznie po uzyskaniu pomocy Anny Zasady dyr. PiMBP w Oleśnicy udało się przetłumaczyć całość tego dokumentu. W nim najważniejsze zdanie brzmi:

"... Dlatego my, Henryk, z Bożej łaski książę śląski, chcemy, by było wiadomym wszystkim obecnym, że po zasięgnięciu rady najjaśniejszej pani, matki naszej, za zgodą i przy poparciu wiernych baronów naszej ziemi, zleciliśmy Albertowi i Richolfowi lokację naszego miasta Oleśnicy na prawie niemieckim, na tym samym, na którym lokowane było miasto Środa [Śląska]..." [całość tłumaczenia Joanna Madej z Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu].

W dokumencie nic nie napisano o wsi lub osadzie targowej Oleśnica, której miano nadać prawa miejskie. Nic nie napisano o terenie, które miało zająć nowe miasto. Natomiast napisano o już istniejącym w 1255 r. mieście Oleśnicy. Mogło ono wcześniej istnieć na tzw. prawie polskim podobnie jak Trzebnica czy Głogów. Miałem za małą wiedzę, aby kwestionować dotychczasowe ustalenia historyków. Oczekiwałem na nową monografię Oleśnicy, która miała ukazać się w 2005 r. z okazji tak ważnej rocznicy. Ukazała się w 2006 r. z okazji wyborów.

Autorzy oleśnickiej monografii Wojciech Mrozowicz i Przemysław Wiszewski w rozdziale zatytułowanym Lokacja miasta na prawie średzkim napisali "Wspomniana zapiska Rocznika Kapituły poznańskiej potwierdza zatem istnienie miasta przedlokacyjnego (...) pozytywnym skutkiem (...) było przyśpieszenie decyzji o przeniesieniu Oleśnicy na prawo niemieckie."

Czyli dwaj naukowcy potwierdzają, chociaż ostrożnie (opierając się na jednym dokumencie z 1254 r.), że Oleśnica istniała wcześniej jako miasto i że w 1255 r. to miasto zostało lokowane na prawie niemieckim. Czyli nie były to tzw. urodziny miasta Oleśnicy, a przeniesienie w 1255 r. miasta Oleśnicy na wyższy poziom organizacji miejskiej, którym było prawo średzkie.

W tym roku nowe władze Oleśnicy uznały, że nie będą ingerować w nazwę już zaplanowanej przez poprzedników gry miejskiej i widokówki z różami z okazji 760 rocznicy urodzin Oleśnicy.


W tym roku obchodzono 760 urodziny Oleśnicy.
Źródło: www.olesnica.pl

Pod jakim hasłem będziemy świętować kolejną rocznicę? 761. urodziny Oleśnicy hasło ładnie brzmi, ale nie oddaje prawdy. Hasła oddające prawdę są niezrozumiałe dla średniego oleśniczanina (to jest nieznającego historii miasta). Obecne władze Oleśnicy cenią sobie opinię oleśniczan i dlatego należałoby zorganizować spotkanie kilku - kilkunastu osób. Powinni oni znaleźć hasło odpowiadające prawdzie, krótkie i zrozumiałe dla większości mieszkańców. Może należy poprzez media i nauczycieli przekazać mieszkańcom co właściwie stało się 22 lutego 1255 r.

Akt lokacji miasta

Lokacja na prawie niemieckim

Lokacja wsi, prawo polskie i niemieckie


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI