Marek Nienałtowski
  Wystawa widokówek ze zbioru Marka Górnickiego

Od czasu zamknięcia Galerii przy placu Zwycięstwa nie było żadnej wystawy związanej z historią miasta. Dlatego z zaciekawieniem czekałem na wystawę widokówek, o której mówiono po cichu już od od dawna.

Z przyjemnością oglądałem duże powiększenia widokówek ze zbiorów Marka Górnickiego, tym bardziej, że dwie z nich są w Oleśnicy prawie nieznane. Również inni mieszkańcy Oleśnicy zatrzymywali się przed wdokówkami, żywo dyskutowali i porównywali teraźniejszość rynku z przeszłością, pokazaną na widokówkach. Czyli oleśniczanie są głodni wiedzy o dawnej Oleśnicy i ta wystawa trafiła na dobry grunt. Powinna być powtarzana. A może władze miasta pomyślą o albumie "Oleśnica - dawniej i dziś".

Do mankamentów wystawy należą, jak zwykle, błędy historyczne i brak fachowej redakcji tekstów w podpisach. A przecież kiedyś tego nie było. Na licznych wystawach widokówek, podpisy pod nimi były bezbłędne, jednakowe pod względem formy i zakresu informacji. Widać było fachową rękę redaktora tekstu.

   
Powyżej pokazane widokówki były pierwszymi, które zobaczyłem. Na pierwszej jest błąd w dacie wybudowania Liceum. W 1903 r. wybudowano gimnazjum przy obecnej ul. Adama Mickiewicza. Obecne liceum wybudowano w 1913 r.

Na drugim podpisie dotyczącym panoramy Oleśnicy - autor to Merian (nie Meriam) i ma imię - Mateusz. Można byłoby napisać "Panorama Oleśnicy z 1648 r., miedzioryt, autor Mateusz Merian (1593-1650)". Można byłoby jeszcze dodać z jakiego dzieła pochodzi ten miedzioryt.

Na innej widokówce widnieje nazwa Kaiserplatz, czyli cesarski, a w podpisie napisano Plac Wilhelma. W różnych okresach zmieniał on nazwę, ale jeśli na widokówce napisano Kaizerplatz, to w podpisie winna być nazwa Plac Cesarski. Śmieszne i smutne jest to, że ten plac mający przed wojną krótkie nazwy, obecnie nazywa się "plac pomiędzy ulicami ......

W podpisach widokówek raz podaje się nazwę przedwojenną obiektu np. "Hotel Banhof przy ul. Reja" (Rej nie ma imienia?), w innym miejscu obecną, np. "Liceum Ogólnokształcące" zamiast Volksschule (jak na widokówce). Wszystkie nazwy obiektów pokazane na widokówkach powinny być umieszczone wg nazw przedwojennych lub powojennych. Tutaj uwidacznia się brak jednej redakcji tekstów - można sądzić, że podpisy pod nimi pisało kilka osób.

W podpisach pod dwoma widokówkami widnieje nazwa "Zamek". Oleśniczanie wiedzą o jaki zamek chodzi. Aby podpis był zrozumiały także dla turystów - winna być pełna jego nazwa "Zamek książąt oleśnickich". Pominę inne błędy redakcyjne wymienione również na Forum Historii Oleśnicy.

Pomimo wskazanych błędów - wystawa spełnia swoją rolę. Jest potrzebna. W aktualnej wystawie dobór widokówek był przypadkowy (są dwie widokówki jednej pierzei, brak innych). Mam nadzieję, że kolejne wystawy będą tematyczne - np. kościoły, miejsca wypoczynku, budowle itp. Podpisy powinna wykonywać jedna osoba mająca doświadczenie redakcyjne i korzystająca z konsultacji kogoś, znającego historię miasta (można również korzystać z informacji zawartej na tej stronie).

Reasumując: wystawa potrzebna i ciekawa. Powinna być kontynuowana.

Dopisano 2.05.2009. Sądziłem, że przed dniem otwarcia wystawy ktoś poprawi datę 1903 i nazwisko Meriam. Można to zrobić w parę chwil. Okazuje się, że nie jest to ważne.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI