Marek Nienałtowski
ZBK w Oleśnicy zapomniał o renowacji herbu Oleśnicy

Na budynku zajmowanym także przez ZBK, nad głównym wejściem od ul. Wojska Polskiego, znajduje się piękna płaskorzeźba z nietypowym przedstawieniem tarczy herbu Oleśnicy.


Fot. Ryszard Bober

Herb został uszkodzony w styczniu 1945 r. lub podczas jakiegoś remontu budynku - utrącone zostały 3 wieże będące elementem klejnotu herbu. Widać to na poniższym zdjęciu

Płaskorzeźba herbowa
Rysunek herbu z 3. wieżami, których brak na płaskorzeźbie

Przez ponad 60 lat herb nie podlegał restauracji. Sądziłem, że to nastąpi podczas ostatnio przeprowadzanego remontu. Ale jak się okazało herb tylko pomalowano. W Oleśnicy stało się normą brak dbałości władz miasta o jego najstarszy symbol. Dlatego trudno się dziwić, że nie podjęto decyzji o restauracji herbu. Być może, że było to wynikiem braku rzeźbiarza, który mógłby się podjąć odtworzeniem brakujących 3. wież. Bo któż mógłby to zrobić? Zbigniew Podurgiel jest na czarne liście w Oleśnicy i żadnego zlecenia w Oleśnicy nie znajdzie. Wiesław Piechówka jest radnym i nie może przyjąć zlecenia. "Pani Barbara [Cichocka - rzeźbiarka] przyznaje, że jest zmęczona Oleśnicą. Co więcej uważa, że atmosfera w mieście jest bardzo nieprzyjazna artystom. - W tym mieście nie dba się w ogóle o artystów, nie znajdzie się tutaj przychylności" [Oleśniczanin, 27.08.2008 r.]. Czyli, że i Barbara Cichocka jest niemile widziana i nie może dostać zlecenia na wykonanie brakujących wież.

Pozostaje czekać na zmianę władz miasta. Może wtedy artyści znajdą "tutaj przychylność" i wówczas piękny herb miasta odzyska swoją świetność.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI