Marek Nienałtowski
Butelka i kolejna zagadka

Kolekcjoner oleśnicki Jacek Kamiński przekazał mi zdjęcie kolejnej butelki z Jego zbioru (dziękuję!). Na niej widnieje tylko napis A. Späthe Oels.

Po sprawdzeniu nazwiska w internetowym adresbuchu z 1921 roku, pojawiła się informacja, że ta butelka prawdopodobnie związana była z destylatornią oraz wytwórnią wody selcerskiej przy dawnej Luisenstrasse 20 (obecnie św. Jadwigi 10). Była pod tym adresem także winiarnia i piwiarnia. Przy czym jej właścicielem był Späthe Paul. Czyli destylatornia na ul. Luizy 20 była własnością Späthe`ra o innym imieniu niż podana na butelce. Może to być normalne, gdyż Paul mógł przejąć "interes" po ojcu. Nie wymieniony z imienia Spaethe był w 1908 r. radnym miejskim.

Jednak pomiędzy danymi książki adresowej i realiami są zauważalne różnice. Na poniższej widokówkce sprzed 1920 roku widnieje nazwisko Paul Spaete (reklama firmy z 1927 r.). Mamy więc dwie osoby z jednakowymi imionami i zbliżonymi nazwiskami przypisanymi do jednej firmy, będącej pod tym samym adresem. Czy jest to tylko wynik zmian w pisowni z 1913 roku? (wówczas m.in. nastąpiła zmiany nazwy Öls na Oels).

Zdjęcie ulicy Luizy sprzed 1920 roku ), obecnie św. Jadwigi, z widocznym budynkiem nr 20 (obecnie nr 10).
Widokówka z kolekcji Adama Fedorowicza

Obecny widok domu przy ul. św. Jadwigi 10

Do czasu pojawienia się innej informacji, można sądzić, że butelka pochodzi z destylatorni przy ul. Luizy 20.

Czym się zajmowały destylatornie? W XIX w. podawano, że były to wytwórnie wódek, likierów i koniaków Poniżej schemat urządzenia z oleśnickiej destylatorni przy ul. Wrocławskiej 13/14 z 1866 roku. Z tekstu wynika, że w tej destylatorni wytwarzano m. in. Rum Jamaica, Koniak i inne mniej mi znane trunki.

Tą, wyżej opisaną, będącą już pod numerem 15 przejął Schwenk Max (jego destylatornia w 1935 r. była obiektem napadu bojówek NSDAP i zapewne została przejęta przez aryjczyka). Wg książki adresowej z 1935 r. w Oleśnicy istniały wówczas 4 destylatornie.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI