Czy ponad 100 letnie drzewo zostanie ścięte?
18.03.2012 r.

Zwrócił sie do mnie mieszkaniec domu przy ul. Lwowskiej 25-29 (nazwisko do mojej wiadomości), z prośbą o nagłośnienie informacji o zamiarze ścięcia ponad 100 letniego drzewa, jedynego, rosnącego przed tym budynkiem. Taka informacja dotarła do mieszkańców i wzbudziła zaniepokojenie.


Okazałe drzewo na tle byłego budynku koszar dragonów


Drzewo to zostało posadzone przez dragonów z 1. szwadronu 8 Regminetu Dragonów,
którzy w tym budynku-koszarowcu stacjonowali od 1872 r.


Koszary w 1899 r. Drzewa zapewne posadzono w jednym czasie i widać, że mają już kilka-kilkanaście,
a może więcej lat. Fragment widokówki ze zbioru J.K.


Na widokówce pokazano paradę z okazji święta jednostki lub urodzin cesarza z ok. 1903 r.
Stoi 1 szwadron, a bezpośrednio za dragonami widoczne są dwa drzewa,
już mające kilkanaście lat. Z nich pozostało jedno - prawe. Widokówka z ebay.de

Czy jest możliwe jego ścięcie, jeśli jest zdrowe i nie przeszkadza mieszkańcom? Dalej na tle szkoły widać jeszcze kilka drzew, które jakoby zostały ścięte kilka lat temu, w nocy. Dziwne, że nikt na to nie zareagował. Mieszkańy obawiają się, że może podobnie być z tym drzewem.

Zobacz Historia budynku

Zabytkowy maszt z tego budynku został zdjęty w zeszłym roku do odnowienia i wspólnota nie ma pieniędzy na wykonanie tej pracy. Czy zabytkowe ozdoby budynków nie powinny być odnawiane na koszt miasta? Niedługo powstanie problem herbów umieszczonych na czołowej ścianie. Czy też zabraknie pieniędzy na ich odnowienie?


Dodano 01.09.2013 r.

Damian Siedlecki z Stowarzyszenia dla Oleśnicy, które wystąpiło w czerwcu 2012 r. do Rady Miasta z wnioskiem nadania kilkunastu drzewom w Oleśnicy statusu drzewa Pomnika Przyrody (w tym i powyżej pokazanego drzewa o proponowanej nazwie Dąb Dragonów) nie może doczekać się na racjonalną odpowiedź. Rada Miasta wręcz z niechęcią odnosi sie do tego pomysłu. Wszystko dlatego, że stowarzyszenie śmiało coś proponować bez zgody burmistrza J. Bronsia i Rady Miasta. Rada Miasta sama o to nie dba i nie wystąpi, ale innym nie pozwoli na takie działania. Jest to niestety norma w Oleśnicy. Nikt spoza Rady Miasta nie ma prawa głosu w Oleśnicy - może co najwyżej pisać o tym na stronie - co nieustannie czynię. W Oleśnicy obserwuje się wręcz niechęć do świadków przeszłości miasta. Łatwo burzy się stare domy i niechętnie nadaje się drzewom miano Pomnika Przyrody.

Oto co D. Siedlecki napisał (28.09.2013)

Z przykrością informuję, iż w dzisiejszej prasie znalazł się artykuł, którego treść potwierdziła nasze przypuszczenia sprzed ponad roku oraz nasze wnioski nasuwające się z wymiany pism z Przewodniczącymi RM. Otóż działka, na której stoi Dąb Dragonów została wystawiona na przetarg z przeznaczeniem na "budowę dwóch budynków wielorodzinnych wraz z niezbędnymi instalacjami i urządzeniami technicznymi oraz infrastrukturą drogową". Cena wywoławcza "wraz z drzewostanem" wynosiła 1.809.889zł. Do przetargu - ustnego - nie stanął NA SZCZĘŚCIE nikt i działka nie została sprzedana, co tylko odroczyło wyrok...

Pozdrawiam,
Damian Siedlecki

Okazuje się, że jeśli ktoś kupiłby ten teren, to bez problemu mógłby to drzewo ściąć, podobnie jak to zrobino z kilku sąsiednimi. Zdanie mieszkańców domu, stowarzyszenia i wielu innych mieszkańców nie liczy się.


Plakat autorstwa D&D

 

Więcej:

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Pomniki_przyrody.htm

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Pomniki_przyrody.%20Piastowie.htm

Dąb Dragonów - wniosek o uznanie za Pomnik Przyrody

Dr Damian Siedlecki dokonał podsumowanie całej akcji na http://damiansiedlecki.dlaolesnicy.org/

Wyłania się z tego podsumowania wniosek, że Przewodniczący Rady Miasta stosuje zasdy dyskusji z mieszkańcami wg metody "nie, bo nie". Rada Miasta sama nie podejmuje uchwał, a zaproponować innym nie pozwoli. Jest to parodia samorządności w Oleśnicy.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI