Marek Nienałtowski
Wykopano kamienie młyńskie z Leśnego Młyna

Wcześniej pisałem o wsi letniskowej Leśny Młyn - 18 maja 2008 r. Pani Ewa Kowalczyk z Ligoty Małej, po przeczytaniu tekstu, pojechała tam i odkryła pozostałości młyna - dwa kamienie młyńskie (żarna), które użyto jako utwardzenie drogi. Pani Ewa wykonała zdjęcie tylko metalowej piasty z napisami wskazującymi na firmę i miejsce wykonania kamieni młyńskich: L-B Roger. Breslau, na drugiej Carl Golldammer. Berlin

Bałem sie, że po nagłośnieniu sprawy - ruszą zbieracze złomu i kamienie przepadną. Dlatego z radością przeczytałem e-mail od Pana Marcina Piniło z 12.02.2011 r., informującym o wydobyciu obu kamieni i ich wykorzystaniu do celów prezentacyjnych w Ligocie Małej.

Akcję zainicjowali Marcin Piniło, Andrzej Bujak i Mateusz Błaszczyk przy wsparciu Urzędu Gminy Oleśnica reprezentowanej przez Zastępcę Wójta Krzysztofa Skórzewskiego oraz przy zaangażowaniu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ligoty Małej oraz jej mieszkańców.

12.02.2011 r. udało się wydobyć żarna i złożyć przed świetlicę i siedzibę OSP w Ligocie Małej. Jedno jest w bardzo dobrym stanie, natomiast drugie jest uszkodzone od wewnętrznej strony. Cała akcja będzie miała swój koniec po wykonaniu tablic informacyjnych, umieszczonych obok kół. Tak więc "kawałek" historii nie zostanie zniszczony. Młodzież szkolna zobaczy jak wyglądały kamienie młyńskie. Przyjemnie jest czytać, że przychodzą młodzi ludzie do UG Oleśnica, pomysł ich zyskuje poparcie i trafia do realizacji. Sam także się z tym spotkałem. Jakże to różni się od podejścia UM Oleśnicy.

Pan Marcin przysłał kilka zdjęć pokazujących fazy wydobycia kół i miejsce ich złożenia: Kliknij, aby powiększyć.

   
   
   
 
Fot. Marcin Piniło

Jak się dowiedziałem, istnieje inicjatywa poszukiwania innych pamiątek z historii przemysłowej powiatu. Niedługo zapewne napiszę o innym ważnym zabytku technicznym, który nie trafi na złom.

Jeśli ktoś zna miejsce rozmieszczenia podobnych zabytków - proszę o informację - przekażę ją ww. eksploratorom. Zabytki zostaną wydobyte i trafią na miejsca ekspozycji.

Wykopane koło przy ul. Młynarskiej w Oleśnicy zostało gdzieś wywiezione - nie pozostawiono przed młynem.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI