Marek Nienałtowski
Karafka kryształowa w oprawie srebrnej z 6. Batalionu Jegrów z Oleśnicy
5.09.2012 r.

Poniższa karafka występowała w trzech wersjach, różniących się m.in. wymiarami i masą oprawy srebrnej. Jedna z nich została ofiarowana kadrze oficerskiej, czyli zapewne kasynu oficerskiemu 6. Batalionu Jegrów.

Widok karafki oferowanej oficerom 6 batalionu
Punca wytwórcy oprawy srebrnej

Oprawa srebrna karafki
herb ofiarodawcy karafki na wierzchu zamknięcia
Zbliżenie herbu ofiarodawcy

Herb rodu von Trotha

 
W części dennej pokrywki znajduje się napis dedykacyjny dla kadry oficerskiej 6 batalionu od królewskiego nadleśniczego von Trotha

Tłumaczenie inskrypcji:
Korpusowi Oficerskiemu
6. Batalionu Strzelców
na pamiątkę
w dowód wdzięczności
Królewski Nadleśniczy - von Trotha

Tłumaczenie: Agata Bień-Sadowska - tłumacz przysięgły. Dziękuję!

Nie wiadomo kiedy i dlaczego ta karafka została ofiarowana oficerom. Można sądzić, że działo się to pomiędzy 1885-1914 r. W 1885 r. właścicielem lasów, poprzednio należących do księcia brunszwicko-oleśnickiego, staje się król Saksonii. Dzieje się tak na skutek spadku uzyskanego po śmierci księcia. Chociaż król miał swój pałac w Szczodrem, to królewski nadleśniczy urzędował w budynku zajmowanym wcześniej przez książecego nadleśniczego w Oleśnicy. Dlatego von Trotha mógł pojawić się w Oleśnicy i poznać oficerów 6 batalionu.

Znalezienie okresu pełnienia tej funkcji przez von Trotha wymagać będzie nieco czasu. Już wiadomo, że w 1912 r. oraz w 1921 r. kto inny był nadleśniczym królewskim. W 1914 r. batalion opuszcza Oleśnicę. Nie wiadomo czy powrócił do Oleśnicy po 1918 r., gdyż poniósł niewyobrażalne straty w trakcie I Wojny Światowej. Być może, że jakieś plutony przebywały w Oleśnicy do 31 grudnia 1920 r., kiedy to ostatecznie rozwiązano jednostkę.

Nie wiadomo, za co wyraża wdzieczność von Trotha oficerom. Może za użycie zołnierzy do sadzenie lasu? Za akcję przeciwpożarową? Za pełnienie funkcji naganiaczy na polowaniach? Czy może służbę pod dowództwem kogoś z rodziny von Trotha. Bo Adrian Dietrich Lothar von Trotha dowodził w 1904-1905 r. kontygentem wojskowym w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej. W jego skład wchodziły także pododdziały 6 Batalionu Jegrów. Czy należy tutaj szukać powiązań rodzinno-służbowych pomiędzy von Trotha a oficerami batalionu?

Dzisiaj nie znamy daty i przyczyny podarowania karafki - ale z czasem jakaś informacja się pojawi, zazwyczaj przypadkowo.

Srebrny uchwyt należy do oleśnickiego kolekcjonera, chcącego zachować anonimowość i jednocześnie chcącego poznać jego historię. Mając uchwyt łatwiej można zdobyć karafkę, aby stanowiły całość.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI