Pocztówka "700 lat herbu Oleśnicy"
01.06.2010 r.

Niedawno pisałem o 700. leciu herbu Oleśnicy. Pojawił się on na odcisku pieczęci przywieszonej do pisma Wójta Oleśnicy Stefana z 28 kwietnia 1310 roku. Najpewniej ta pieczęć została sprawiona w drugiej połowie XIII wieku - może nawet niedługo po 1255 roku, gdy zaczęła działać kancelaria wójtowska.

Radny miejski Wiesław Piechówka wystąpił na sesji RM, aby corocznie dzień 28 kwietnia był czczony w mieście, jako Dzień Herbu Oleśnicy. Burmistrz wyraził zgodę i zaproponował, aby ten dzień świętować razem z Dniem Flagi. Rozmyje to Dzień Flagi i Dzień Herbu, ale dobre i to. Dlatego 2 maja 2010 r. rozdawano w Rynku naklejki z obecnym herbem Oleśnicy. Zapewne nie zdążono z wydaniem pocztówki, która pojawiła się kilkanaście dni później, ale jest miła dla oka, widać rękę fachowca i nawiązuje do historii miasta. Jej wydawcą jest MOKiS.

Na stronie przedniej pocztówki, znajduje się wycinek z łacińskim tekstem aktu lokacji, który przywróciłem historii Oleśnicy (pochwalę się) i po raz pierwszy pokazałem na tej stronie www, pisząc o 750 leciu aktu lokacji. Na pocztówce tekst umieszczony jest na wykonanej w 2005 roku kopii aktu lokacji, która mogła powstać dzięki istnieniu pełnej treści aktu lokacji oraz m.in. mojej inicjatywie. Na pocztówce znajduje się również odcisk pierwszej znanej pieczęci, skopiowany z tej strony. Jak widać, rezultaty mojej pracy są widoczne i użyteczne dla czytelników oraz firm wydawniczych - wbrew temu co się oficjalnie głosi.

Na stronie tylnej znajduje się napis intencyjny (dostarczony zapewne przez MOKiS lub UM) - objaśniający to, co pokazano na stronie przedniej. Tj. powinien dotyczyć rocznicy 700. lat herbu Oleśnicy. A czego dotyczy? Zawiera wyrwane informacje o pieczęci miasta, uzyskane zapewne metodą "kopiuj i wklej" Jednak napisanie w tekście pocztówki "Herb książąt oleśnickich" (skoro pisze się o herbie Oleśnicy), jest oznaką nieznajomości historii miasta i księstwa. Bowiem w tym czasie księstwo oleśnickie nie istniało (najnowsza monografia Oleśnicy s. 29). Ponadto wiadomo, że opis tego herbu Oleśnicy budzi kontrowersje wśród historyków i dlatego temu co kontrowersyjne nie powinno się poświęcać najwięcej miejsca w opisie pocztówki.

Wg mnie napis ten przykładowo mógłby brzmieć: "700 lat temu, na odcisku pieczęci przywieszonej do pisma Wójta Oleśnicy Stefana z 28 kwietnia 1310 roku, pojawiła się najstarsza postać herbu miasta." Może należałoby także dodać "Data 28.04. została uznana za Dzień Herbu Oleśnicy".

Cztery kolejne wydawnictwa miejskie, nawiązujące do historii Oleśnicy, zawierają podstawowe błędy historyczne! Czy pojawi się jakieś bezbłędne wydawnictwo miejskie? Po co wydano kilkadziesiąt tysięcy złotych na monografię Oleśnicy, skoro nikt z piszących z niej nie korzysta?

Zbieżne:
Tekst aktu lokacji
Geneza herbu Oleśnicy
700 lecie herbu Oleśnicy

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy
Inne zabytki Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Pomniki Wojsko w Oleśnicy NumizmatyWalki w 1945 r.
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki