Jednym z czynników kształtowania postaw patriotycznych jest szacunek do miejsc pamięci narodowej - grobów, pomników i tablic pamiątkowych.
Nie ruszajcie grobów żołnierzy !

16.01.2011 r.

Przed przeczytaniem poniższego tekstu proponuję przeczytać najpierw opis pomnika i grobu.

Pojawiła się informacja, że w UM Oleśnicy powstał pomysł przeniesienia w inne miejsce pomnika i zbiorowego grobu żołnierzy II Armii WP, znajdujących się na Cmentarzu Komunalnym.

Pomnik w świetle dziennym.
W Dniu Zmarłych mieszkańcy Oleśnicy czczą ich pamięć, nie bacząc na kierunek skąd żołnierze maszerowali.   Fot. Z. Podurgiel

Przypomnę, że w grobie leży 9 żołnierzy, którzy mieli to nieszczęście (?), że w 1944/1945 r. jako polscy mieszkańcy wsi i miast Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski, dostali wezwanie do stawienia się do służby wojskowej, trafiając po krótkim przeszkoleniu do II Armii Wojska Polskiego i po 23 marca 1945 r. na ziemię oleśnicką. Dziewięciu z nich zaraz zginęło (podobno w wypadku komunikacyjnym, co często ma miejsce na wojnie).

Na pomniku napisano:
ZBIOROWA MOGIŁA ŻOŁNIERZY II ARMII WOJSKA POLSKIEGO
POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ W ROKU 1945

Ci żołnierze nie mogli wiedzieć, że po 1989 roku będą uznani za wrogów - sprzymierzeńców komunistów, których groby i pomniki należy niszczyć lub przenosić w ustronne miejsca.

Nie wiem dlaczego ich mają przenieść. Prasa nic o tym nie napisała. Nie chciałbym sądzić, że wypływa to z celów politycznych lub niskich przesłanek (dobre miejce na grobowiec kogoś ustosunkowanego). Podobno nowym miejscem ich spoczynku (i pomnika?) miałby być skwerek obok stacji benzynowej przy ul. Wojska Polskiego?

Mam nadzieje, że mieszkańcy Oleśnicy wyrażą swój sprzeciw przeciwko politycznym lub niskim powodom przenoszenia pomnika i grobu.


Dodano 20.01.2011 r.

I okazało się, że powód jest polityczny i niski - typowy dla Oleśnicy. Napisano w Panoramie Oleśnickiej:

"Ten orzeł niczego nie symbolizuje. Nikt tam nie jest pochowany. Nie ma korony. A jest w eksponowanym miejscu w głównej nawie. Można byłoby je przeznaczyć dla kogoś zasłużonego ..."

Nie jest prawdą, że ten orzeł niczego nie symbolizuje. On symbolizuje przelaną krew żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Dostrzegają to co roku setki oleśniczan, którzy pod nim zapalają znicze. Również dostrzegają to byli żołnierze WP, którzy przy różnych wojskowych uroczystościach składaja tam kwiaty i palą znicze. Nie dostrzegają tego jedynie ludzie, dla których przelana krew polskiego żołnierza jest niczym. Kiedyś "komuna" sekowała tych żołnierzy, którzy walczyli z okupantem idąc od zachodu. Teraz mentalnie ta sama komuna-bis sekuje żołnierzy idących od wschodu. Krew żołnierza jest jednakowa. On sobie armii nie wybierał. Jemu armię wybierał los i politycy.

Przy tym jak zwykle, aby uzasadnić celowość przeniesienia orła - wyciąga się problem jego "komuszego pochodzeniai" (jest bez korony). Taki wówczas był. I nie tylko po 1943 r. ale bywało, że i wcześniej. Można sprawdzić w podręcznikach historii.

Znając oleśnicką rzeczywistość - powód ostatni jest chyba podstawowy. Trzeba zapewnić dobre miejsce dla zasłużonego(?). I tyle.

W związku z tym, że pomnik i grób ma być przeniesiony na pl. Staszica, gdzie jego ranga ulegnie obniżeniu, lub zostanie rozbity, wnioskuję:

Pomnik mogłby być przeniesiony tylko w miejsce, gdzie wzrośnie jego ranga i obchodów świąt państwowych - np. na pl. Zwycięstwa, który powinien stać się miejscem spotkań patriotycznych.

Moje działania przyniosły pozytywny rezultat. Pomnik pozostał.

Zbieżne:
Pomnik cmentarny żołnierzy II A rmii WP
Pomnik II Armii WP
Na blogu Michała Skrzypka pojawił sie tekst także na podobny temat


Wymogi dotyczące ekshumacji zwłok określa art. 15 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.) i rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. Nr 153, poz. 1783 z późn. zm.).

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI