Marek Nienałtowski
Zapomniana ozdoba parku pałacowego w Posadowicach

W Posadowicach znajdował się pałac, a przy nim park. Dzisiaj pałac jako obiekt dalej istnieje, ale jest w stanie wskazującym na wykorzytywanie go w czasach demokracji ludowej na biura PGR. Nie wiem, jaki jest jego obecny stan.


Pałac w latach 20 XX wieku. Później woda z fontanny tryskała przez jakąś niewielką rzeźbę

Przy pałacu znajdował się park, w którym umieszczono mało znaną konstrukcję rzeźbiarską otoczoną z 4 stron przez rzeźby kobiet.


Widokówka z kolekcji Marka Górnickiego

 

Powiększenia rzeźby do oceny przez rzeźbiarzy materiału z którego została wykonana i jej wartości artystycznej.

Początkowo miałem kłopot z jej lokalizacją, ale po sprawdzenie w internetowym Archiwum Herdera w Marburgu okazało się, że jest to rzeźba z Posadowic. Tam jest opisywana jako "Schlosspark Postelwitz mit Brunnen" i "Parkbrunnen in Postelwitz".

Jednocześnie te określenia mogą wskazywać, że miała to być rzeźba fontannowa? Czy była? Nie wiadomo jaki był jej los po wojnie. Czy ją zniszczono, czy gdzieś wywieziono. Liczę na uzupełnienie informacji przez byłych lub obecnych mieszkańców Posadowic.

Dodano 29.04.2017 r.

Napisał o rzeźbie historyk Marek Krzysztof Bińkowski, znający dzieje wsi Powiatu Oleśnickiego. Z poniższego tekstu wynika, że po wojnie jeszcze rzeźba istniała. Niżej tekst:

Marek Krzysztof Bińkowski
INFORMACJA O PARKU W POSADOWICACH

Według najstarszych mieszkańców Posadowic jeszcze w latach 1945-1949 istniał obok pałacu przepiękny park ze stawem i mostkiem. Park posiadał w większości stare drzewa liściaste takie jak klony, buki, dęby, platany i olchy. Oprócz drzew rosły tam setki odmian roślin i krzewów (różne odmiany orchidei). Park był bardzo dobrze utrzymany, a wiosną wyglądał jak ogród botaniczny!!! Były tam ścieżki prowadzące nad staw na którego brzegu stał krzyż pokutny (czy wtedy był cały, czy już połamany tego nie wiadomo!). Przy jednej ze ścieżek były rzeźby z czteroma kobietami, które nazywano rusałkami. Za rzeźbami była przepiękna ,,kryształowa altanka”. Kryształowa ponieważ wykonana z różnego rodzaju szkła - często szlifowanego. Do tak niesamowitego rozkwitu parku i pałacu doprowadziła rodzina Haselbach'ów, która posiadała w Posadowicach setki hektarów, fabrykę konserw i szparagów, a w Namysłowie browar. W ciągu kilku lat tak przepiękny i niepowtarzalny park został zniszczony, a w sumie zdewastowany. Według sołtysa Posadowic pana Wacława Bińkowskiego, kiedy w 1949 r. powstał PGR w Posadowicach, kolejni kierownicy lub dyrektorzy wydawali polecenia wypasania bydła w parku. W ten sposób park uległ stratowaniu. Ówczesne władze miały przecież taką tendencję aby zniszczyć lub zrównać z ziemią wszystko co niemieckie. Wielka szkoda, że tak wspaniałe dobra kultury i przyrody zostały zdewastowane! Obecnie rodzina Haselbach nawet nie chce podjąć rozmów z właścicielem pałacu i parku!


 

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI