Stare rodzinne fotografie odkrywają historię Oleśnicy

Mieszkańcy Oleśnicy posiadają rodzinne fotografie z lat 60-ych, które często są nośnikiem nowej wiedzy o historii. Nie wszyscy są tego świadomi i nie zawsze chcą mi przekazać ich skany lub fotografie do skanowania. Najczęściej przyczyną jest konieczność zachowanie prywatności osób znajdujących się na pierwszym planie. Można je całkowicie "wygumkować" ze skanu zdjęcia lub w najprostszy sposób "zamglić" twarz, bo dla mnie najważniejsze jest to, co jest w tle (z tyłu lub z boku).


W tle spalony kościół NMP

Na drugim planie widać kościół NMP po spaleniu w 1945 r. Takiego ujęcia jeszcze nie widzialem. Otrzymałem ten cenny skan od Macieja Białoskórskiego (dziękuję)
Pokazany kościół miał duże znaczenie dla historii polskości i słowiańszczyzny w Oleśnicy. Był bowiem miejscem, gdzie przez 120 lat służyli Bogu, Polakom, Czechom, Słowakom i Łużyczanom Bracia Słowiańscy.

W tym kościele przez prawie 40 lat polskim pastorem był Jerzy (Georg) Bock. Po śmierci został w nim pochowany. Potem jeszcze długo odbywały się w tym kościele msze w j.polskim. Niestety o Bocku - propagatorze polskości na całym Śląsku nie wspomniano w treści tablicy, wiszącej na murach kościoła (za to podano inne nieistotne lub błędne, jak zwykle, informacje).

W lewej części zdjęcia pokazałem strzałką także nieznany mi widok płyty nagrobnej w wysokiej wnęce w murze obronnym. Szkoda, że nie istnieją (?) zdjęcia pokazujące podobne ujęcia w zbliżeniu i inne zdjęcia muru obronnego z wmurowanymi w niego plytami nagrobnymi. Powrót tych plyt (są zakopane pod murem) urozmaiciłby pustą przestrzeń w tym miejscu. Ostatnio posadzono przy murach drzewka, utrudniające turystom wykonanie zdjęć. Wszędzie zabytki są odsłaniane, w Oleśnicy sadzi się przy nich drzewka, chociaż głównie zabytki mogą ściągnąć turystów. Obecnie kwitnie turystyka fotograficzna. Każdego dnia, szczególnie w soboty i niedziele, ktoś fotografuje zabytki i potem chwali się zdjęciami na różnych forach.

Poniższe zdjęcia nawiązują do powyższego i pokazują ten kościól bezpośrednio przed położeniem dachówki.

Widok dachu w lewej części. Fot. Jana Pelczarskiego
Widok prawej strony dachu. Osoby stojące na pierwszym planie nie zostały ujęte. Drugi plan jest nieostry, ale pokazalem zdjęcie ze względu na jego dużą wartość dokumentacyjną. Oba zdjęcia zostały wykonane ok. 1966 r.
Źródło zdjęcia Maciej Białoskórski

Proszę czytelników strony o przekazanie mi podobnych zdjęć w celu wykonania skanów.

O kościele

O J. Bocku


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI