Marek Nienałtowski
Pieczęć Albrechta, Jerzego i Karola I, książąt ziębickich i oleśnickich
03.08.2024 r.

Na www.ebay.pl zaoferowano sprzedaż pieczęci (tłoku pieczętnego) książąt ziębicko-oleśnickich (w oryginale oferty - "Sceau des ducs de Munsterberg-oels", co znaczy pieczęć książąt ziębicko-oleśnickich) wykonanej z brązu, o średnicy 8 cm. Sprzedawca z Francji wycenił ją na 250 euro. Nic więcej o niej nie wiedział. Niska cena spowodowała, że została prędko sprzedana.

Pieczęć ta jest mi znana - ilustracja jej znajduje się na początku mojej historii rodu Podiebradów ziębicko-oleśnickich. Jest pieczęcią braci książęcych: Alberta, Jerzego i Karola I i skopiowana z [1].

.


Tłok pieczętny posiada nietypowy uchwyt, który utrudnia wykonanie dokładnego odcisku

Pieczęć mogła powstać po śmierci ich ojca Henryka I w 1498 r., bo wtedy książęta: Albrecht, Jerzy i Karol I objęli władzę wraz z matką w księstwie ziębickim i oleśnickim. Ich tytulatura brzmiała: Albrecht, Jerzy i Karol, bracia z Łaski Bożej Świętego Cesarstwa Rzymskiego książęta, na Śląsku ziębiccy, oleśniccy, hrabiowie na Kłodzku, panowie z Kunstatu i Podiebradów [3]. Tę pieczęć zasadniczo mogli używać do 1502, bo wtedy zmarł książę Jerzy. Wykonanie nowej podobnej pieczęci było związane ze znacznymi kosztami i mogła być ona używana do 1511 r. czyli do śmierci ks. Albrechta. Książę Karol I chyba już jej nie używał. Zasadniczo pieczęć po śmierci właściciela powinnna zostać zniszczona, ale bywały różne wyjątki powodujące możliwość przedłużenie używania.

Ilustrację pieczęci z książki Bogusława Czechowicza [1] powiększyłem, gdyż na niej bardziej widoczne są szczegóły, których nie widać na pieczęci oferowanej na aukcji.

Herb Henryka I Podiebrada bez klejnotów i labrów znajduje się na sztandarze trzymanym przez rycerza
 

Centralny punkt przedstawienia ikonograficznego pieczęci stanowi postać rycerza trzymającego w prawej ręce miecz, a w lewej drzewce flagi. Na fladze dobrze widać herb hrabstwa kłodzkiego i zapewne herb Podiebradów. Mniej widoczny jest orzeł ziębicki. Czyli na fladze znajduje się herb księstwa ziębickiego i hrabstwa kłodzkiego, władcą których był książę Henryk I. Czyli rycerzem jest Henryk I Podiebrad - ich ojciec.

Po obu bokach księcia Henryka I i pod stopami znajduje się rozłożony herb księstwa ziębicko - oleśnickiego w postaci pięciu jego tarcz. Dwaj pazie (trzymacze) przytrzymują i podpierają po dwie tarcze. Niżej pokazano kolorowe ich rysunki. Dla dokładniejszego opisania dodano im rysunki klejnotów.

1. Herb księstwa ziębickiego
2. Herb księstwa
żagańskiego
(głogowskiego?)
3. Herb rodu Podiebradów
4. Herb księstwa
oleśnickiego
5. Herb hrabstwa
kłodzkiego
Rysunki autora. Rysunek hełmu i korony z herbarza Tadeusza Gajla [2]

Z powyższych herbów powstał herb księstwa ziębicko-oleśnickiego niżej pokazany.


Tarcza herbu księstwa
ziębicko-oleśnickiego.
Rys. autor

Legenda, czyli napis napieczętny jest długi i niemożliwy do odczytania, dlatego rozpocząłem jego poszukiwania. Czechowicz B. podał [1], że odlew gipsowy tej pieczęci znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i posiada nr inwentarzowy S.X.81. Nie wiadomo, gdzie jest tłok pieczętny.

Pani dr Magdalena Karnicka - z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, na moją prośbę, dotarła do informacji z tej karty inwentarzowej i przekazała (Dziękuję!!!), że według karty średnica pieczęci wynosi 90 mm i na niej jest tylko część napisu napieczętnego:

S.GENERALE:PRINCIPATUS.DVCVM.MVNSTER-BERGENSIS.SLESIE.OLSNENSIVM.AC.COMITVM.GLATZENSIVM.ET.DOMINO.RVM.DE.CVNST.... (Może ktoś z czytelników znających lepiej łacinę przetłumaczy go). Ten tekst może być uzupełniony na pieczęci imionami trzech książąt i może ojca, bo zazwyczaj właściciele pieczęci są w niej wymieniani.

Dziwne jest, że oferowana pieczęć ma średnicę 80 mm, a ta z MNWr - 90 mm. Czy były wykonane dwie jednakowe pieczęcie o różnych średnicach? Zdziwienie budzi, że oferowana pieczęć jest bardzo niedokładna. Nie widać wcale flagi książęcej, zarys obu orłów jest ledwie widoczny, a herb Podiebradów jest uszkodzony.

Niżej przykład odcisku z tymi samymi herbami i chyba o mniejszej średnicy.


Odcisk pieczęci księstwa ziębicko-oleśnickiego przywieszonego do listu księcia Henryka Wacława Podiebrada z 1635 r.
dotyczącego miejscowości Pavlice k. Jevisovic. Źródło: http://pavlice-historie.wz.cz/pecete.html

Na powyższym odcisku, chyba o średnicy ok. 5 cm., widać te same 5 herbów z hełmami i labrami. Nad herbem Podiebradów - wstęga z dewizą. Ponadto widać 4 ubogacenia. Ten odcisk powstał z tłoku pieczętnego wykonanego najpewniej przez dobrego złotnika. Nie mam kwalifikacji, aby ocenić ten tłok przeznaczony do sprzedaży. Czy to jest wynik długotrwałego używania? Czy też wynika to z innych przyczyn.

Literatura

  1. Czechowicz B., Książęcy mecenat artystyczny na Śląsku u schyłku średniowiecza, Warszawa 2005
  2. Gajl T., Herbarz Polski od średniowiecza do XX wieku, Gdańsk 2007
  3. Nienałtowski M., Podiebradowie w dziejach księstwa ziębicko-oleśnickiego 1495-1647, Oleśnica 2013
  4. Herb księstwa ziębicko-oleśnickiego

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI