Marek Nienałtowski
Historia głupawej tablicy UM Oleśnicy poświęconej kościołowi NMP i św. Jerzego
11.07.2024 r.

Kontynuacja tekstu z dnia 05.07. 2024 r.

Historia tej tablicy.

W 2008 r. dział promocji w osobie Edyty Małys-Niczypor doprowadził do powstania 10 tablic informacyjnych poświęconych zabytkom Oleśnicy. W większości przypadków historyczna treść była w nich w znacznym stopniu błędna. Głównie dlatego, że bazowała na przestarzałych źródłach. Natomiast w Oleśnicy był wcześniej znany dobry tekst oleśnickiego historyka Jerzego Andrzeja Pyzika zamieszczony w Panoramie Oleśnickiej już w 1995 r. [2], dzięki któremu tekst mający trafić na tablice mógł być poprawiony. Analogiczne informacje potem były zawarte w książce znanych historyków uniwersyteckich, wydanej przez UM Oleśnicy w 2006 r. [1]. Dlaczego więc tekst na tablicach nie był oparty na wymienionych źródłach? Również ja, pisząc na swojej stronie o tych kościołach - także opierałem się na tych informacjach i mój tekst był wtedy ogólnie dostępny [3].

Wobec tych licznych błędów - ja, a może ktoś inny (teraz nie pamiętam) powiadomił TVP, która przyjechała i zrobiła reportaż. W nim wystąpiła E. Małys-Niczypor i obiecała, że błędne treści zostaną poprawione. Wiedziałem, że tablic nie można poprawić - trzeba było je wymienić. Niedługo potem w przez powiat i Oleśnicę przeszedł huragan. Wtedy kazano chyba właścicielowi firmy, która montował tablice - zdjąć tablice i zainscenizować ich zniszczenie przez wiatr. Po tablicach pozostały dziury po śrubach lub/i zakrzywione śruby. W 2010 r. radny Wiesław Piechówka skrytykował tę sytuację i wtedy w te same otwory umieszczono tylko dwie tablice na Kościele NMP i na Ratuszu. Czyli tablice z błędami.

Czyli na kościele jest tablica umieszczona w 2008 r. Potem zdjęta (zerwana przez huragan - ha, ha, ha.) i potem ta sama tablica ponownie została zawieszona w 2010 r. To samo było z tablicą zawieszoną na Ratuszu.

Błędy na tablicy z lat 2008 i 2010 - oznaczyłem je czerwonymi cyframi.

 

1. Błędnie przepisane zdanie - kościół augustianów nie mógł powstać z połączenia dwóch kościołów.

2. Pierwszy kościół nie mógł powstać w 1307 r. Ta data dotyczy szpitala św. Jerzego.

3. Kościół św. Jerzego nie pełnił roli kościoła parafialnego - od zawsze kościołem parafialnym był kościół św. Jana.

4. Biskup Jan Turzo nie wydawał żadnego polecenia dotyczącego kościoła NMP (1380 r.), bo wtedy się jeszcze nie urodził. Biskupem został dopiero w 1506 r.

5. W 1609 r. wybudowano kruchtę w kościele NMP, błędnie przepisano zdanie z książki.

6. Wtedy zburzono budynki klasztorne, a nie wybudowano je.

Pozostałe błędy oznaczono czerwonymi kropkami lub podkreśleniem.

Teksty z tablic czytają osoby zaciekawione historią zabytków - zazwyczaj są inteligentni i oczytani. Większość z nich może nie zauważać błędów w tekście, bo nie znają historii Oleśnicy. Natomiast dostrzegają błędy typograficzne. Zapewne powyższy tekst był pisany szybko i nie został sprawdzony przez E. Małys-Niczypor. Ten tekst ośmiesza miasto, bo ta ilość błędów typograficznych w małej tablicy jest rzadko spotykana. Zdumienie może budzić też istnienie w małej tablicy literówki. W innych tablicach (np. na ratuszu) Word dodatkowo wstawiał wielką literę po: w. (wiek) i r. (rok). Można zobaczyć na tablicy ratuszowej jak to zmienia sens zdania. Ale burmistrz Bronś tego testu nie czytał. Czy nowy burmistrz przeczyta?

Literatura:

1. Mrozowicz W., Wiszewski M., Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność, Wrocław 2006
2. Pyzik J. A., Kościelne nieścisłości, Panorama Oleśnicka nr 5 czerwiec 1995 r.
3. Kościół NMP i św. Jerzego. Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy

 

Przyjechała TVP. Czy burmistrz Bronś lub ktoś z UM kazał zerwać kilka tablic informacyjnych z murów zabytków i stworzyć mistyfikację, że burza je zerwała?


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI