Marek Nienałtowski
Kościoły ewangelickie na Dolnym Śląsku

Przedstawiam książkę: Kościoły Ewangelickie na Dolnym Śląsku. Romumuald M. Sołdek, Piotr Oszczanowski. Wydawnictwo C2. 2012. Jest to pierwszy, tak starannie wydany, album prezentujący kościoły ewangelickie na Dolnym Ślasku. Osoba autora zdjęć, jak i autora tekstu świadczą o wysokim poziomie artystycznym i fachowym wydawnictwa.

Na tytułowej stronie obwoluty (ilustracja z lewej) wytłoczono tytuł zarówno po polsku, jak i niemiecku. W wyciętym okienku widoczna jest fotografia fragmentu witraża z kościoła Marii Panny w Legnicy z Marcinem Lutrem. Na tylnej stronie obwoluty wytłoczono Rózę Lutra, godło luterańskiej reformacji. Na skrzydełkach umieszczono noty biograficzne autorów:

Romuald Maciej Sołdek Z wykształcenia prawnik (UWr). W 1985 r. uzyskał tytuł artysty fotografika. Wydawniczej. Wystawiał prace na ponad 150 międzynarodowych wystawach fotograficznych. W dorobku autorskie albumy fotograficzne, w tym: „Pałac Prezydencki w Warszawie", „Dolny Śląsk w fotografii lotniczej", „Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku", „Śląsk Opolski w fotografii lotniczej ".„Opactwo Cysterskie w Lubiążu", „Zamki i pałace na Dolnym Śląsku". Więcej na http://www.soldek.pl/

Dr Piotr Oszczanowski - adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautor projektów badawczych, międzynarodowych konferencji naukowych i wystaw muzealnych. Ekspert, opiniodawca i doradca m.in.: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Współredaktor czasopism, serii naukowych i wydawnictw zbiorowych. Autor przeszło 100 książek i artykułów związanych ze sztuką i kulturą Śląska, Pomorza, Polski i Czech. Od 2001 r. członek zespołu realizującego Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Wprowadzenie do albumu napisał biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Ryszard Bogusz, a Wstęp - dr Piotr Oszczanowski. W nim m.in. czytamy " ... Nasz album pragnie przybliżyć czytelnikom w dalszym ciągu zbyt słabo znany fragment kulturowej spuścizny dawnego i dzisiejszego Dolnego Śląska...". I temu celowi mają służyć piękne fotografie i opis następujących 16. kościołów.

   
WROCŁAW Kościół Opatrzności Bożej
JELENIA GÓRA-CIEPLICE Kościół Zbawiciela
JAWOR Kościół Pokoju
KARPACZ GÓRNY Kościół Górski Naszego Zbawiciela Wang
KUDOWA ZDRÓJ Kościół Chrystusa Pana
LEGNICA Kościół Marii Panny
LUBAŃ Kościół Marii Panny
MIĘDZYBÓRZ Kościół Krzyża Świętego
OLEŚNICA Kościół Zbawiciela
OPOLNICA Kościół Zbawiciela
SYCÓW Kościół Apostołów Jana i Piotra
STARA HUTA Kościół Zbawiciela
ŚWIDNICA Kościół Pokoju
WAŁBRZYCH Kościół Zbawiciela
WROCŁAW Kościół św. Krzysztofa
WROCŁAW-SĘPOLNO Kościół Pamięci Gustawa Adolfa

Każdy z nich jest sfotografowany z zewnątrz i wewnątrz (a niektóre także z powietrza) oraz opisany. Z "naszego" terenu ujęto kościół Zbawiciela w Oleśnicy, kościół Krzyża Świętego w Międzyborzu i kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie. Niżej po dwie fotografie z tych kościołów. Ich internetowa jakość daleko odbiega od oryginałów. Pomimo krótkiego opisu, zawiera on także informacje wcześniej nieznane szerokiemu ogółowi ich obecnych uzytkowników.

Oleśnica. Kościól Zbawiciela.
Widok na lożę księżnej Julianny Sybilli Charlotty von Wirtemberg
Sklepienie ze sztukatorskimi zdobieniami
Syców. Kościól Apostołów Jana i Pawła.
Widok sklepienia i empor kościoła
Wnętrze kościoła - widok na empory
i organy
Międzybórz. Kościół Krzyża Świętego. Widok na ołtarz ambonowy z obrazem prezentującym Modlitwę Chrystusa
na Górze Oliwnej z roku 1839
Empora organowa i neoklasycystyczny prospekt organowy z instrumentem świdnickiej firmy Schlag & Söhne
z roku 1913

Pomimo, że książka kosztuje ok. 100 zł. warto ją kupić i nacieszyć oczy pięknem starych kościołów - szczególnie kościołami Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Ale w każdym z nich znajdzie czytelnik coś pięknego i ciekawego. Nawet "nasz" kościółek Zbawiciela ma na fotografiach R.M. Sołdka to coś, co cieszy wzrok i napawa dumą mieszkańców. Także teksty dra Piotra Oszczanowskiego wnoszą wiele nowych informacji do ich opisu - również kościoła Zbawiciela w Oleśnicy. Dwujęzyczność wszystkich tekstów powoduje, że książka może być cennym i miłym upominkiem dla niemieckich znajomych.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI