Marek Nienałtowski
Stała wystawa w Kaplicy Wirtembergów bazyliki mniejszej

Nowa wystawa ŚLĄSCY WIRTEMBERGOWIE W KSIĘSTWIE OLEŚNICKIM w kaplicy grobowej Bazyliki Mniejszej powstała z inicjatywy księdza infułata Władysław Ozimka, dzięki zaangażowaniu Starosty Oleśnickiego i Pani Dyrektor PCEiK-u. Wystawa w dużym skrócie przybliża czasy panowania książąt Wirtemberskich z pierwszej linii śląskiej. Jej uzupełnieniem jest wcześniejsza ekspozycja pamiątek wydobytych w roku 1998 z kapsuły pamięci, podczas wymiany krzyża z wieży Bazyliki.

Przekrój przez kaplicę. Numerami oznaczono poszczególne gabloty
Rozmieszczenie gablot

Na powyższym rysunku, będącym przekrojem przez kaplicę grobową (zwaną też kaplicą Wirtembergów), pokazano stojącą na środku nagrobną tumbę Jana Podiebrada i Krystyny Szydłowieckiej. Obok znajduje się wejście do Krypty wirtembergów.

Na bocznych ścianach umieszczono 6 gablot ekspozycyjnych. Niżej przedstawiam tylko krótki opis ich zawartości.

Gablota 1
Gablota ta powinna być pierwszą w ciągu zwiedzania Kaplicy.


Zawiera m.in. medale i monety, które w trakcie remontu wieży (po katastrofie budowlanej w 1905 r.) były zalutowane w dwóch pojemnikach (kapsułach pamięci) i umieszczone 13 lipca 1908 r. w kuli trzpienia iglicy wieży kościoła. Wydobyto je podczas ponownego remontu wieży w końcu maja 1998 r. i po konserwacji umieszczono w gablocie.

Wśród różnych medali i monet najceniejszy jest medal księcia Karola Krystiana Erdmanna z 1745 r. z okazji objęcia przez niego księstwa oleśnickiego.


Przedstawia informację, że akt homagialny (poddaństwa) stanów oleśnickich odbył się 15 października 1744 roku, a stanów bierutowskich 8 lipca 1745 roku.

Gablota 2
Otwiera wystawę ŚLĄSCY WIRTEMBERGOWIE W KSIĘSTWIE OLEŚNICKIM (organizatorzy i wykonawcy).

Zakres tematyczny wystawy wiążę się z kaplicą, która powstała z fundacji Wirtembergów i zawiera w części piwnicznej Kryptę Wirtembergów.

Gablota 3
W tej gablocie znajduje sie dalsza część informacji o Wirtembergach.

Gablota 4
W niej głównie umieszczono zdjęcia dotyczące Krypty Wirtembergów. Pokazano zdjęcia sarkofagów i opisano je. Tym samym zwiedzający kaplicę dowiedzą się o zawartości krypty znajdującej się poniżej.


Gablota 5
W poziomej części gabloty umieszczono katolickie księgi liturgiczne (zdjęcie niżej), które znaleziono na plebani kościoła Św. Trójcy po roku 1945.

Natomiasta w pionowej części - umieszczono dokumenty, które w trakcie remontu wieży (po katastrofie budowlanej w 1905 r.) były, analogicznie jak medale i monety, zalutowane w dwóch pojemnikach i umieszczone 13 lipca 1908 r. w kuli trzpienia iglicy wieży kościoła. Wydobyto je podczas ponownego remontu wieży w końcu maja 1998 r. Po ich konserwacji znalazły się w gablocie. W niej pokazano m.in. codzienną gazetę oleśnicką Lokomotive an der Oder z datą 19 lipca 1905 r., z artykułem opisującym katastrofę kościoła z 15 lipca 1905 r. Obok gazety znajduje się tłumaczenie treści dotyczącej katastrofy, które umieszczono także w gazecie parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty Verbum nr 6/51. W gablocie także znajduje się list ówczesnego proboszcza Konrada Kaechlera. Również w pojemniku znajdował się list księcia Karola Krystiana Erdmanna, zapewne z 1754 r. włożony wówczas do kuli. Był przenoszony i stąd jego zły stan. Części listu dające się odczytać naklejono na osnowę.

Gablota 6
Zawiera głównie medale okolicznościowe, plakietki, odznaki, itp. które otrzymał ksiądz infułat Władysław Ozimek od osób i instytucji w dowód uznania. Większość z nich widziałem po raz pierwszy. Na gablocie stoi rzeźba ceramiczna Nagrody Miasta Oleśnicy dla ks. W. Ozimka.

Zawartość gabloty - medale, odznaki, plakietki itp.

Przykładowe medale, nieznane większości mieszkańców Oleśnicy

Planowane przez UM, jeszcze w tym roku, kilkukrotne zorganizowane zwiedzanie kaplicy pozwoli miłośnikom historii na zapoznanie się również z nową ekspozycją.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI