Zdjęcie mówi ...

 

Na zdjęciach wykonanych przez Ryszarada Bobera (dziękuję za pozwolenie umieszczenia na stronie !) pokazano ujęcie obejmujące postać Nike (Viktorii) i zwieńczenie wieży ratusza. Zdjęcie to zostało wykonane przy pomocy teleobiektywu. Po powiększeniu zdjęcia okazało się, że mówi ono wiele o historii Oleśnicy.
fot. Ryszard Bober
 


Zacznę od pierwszego planu - Nike. Jak już pisałem przy omawianiu pomnika - jest to odlew wykonany w roku 1988 z oryginalnej rzeźby przechowywanej w zamku. I oto mamy potwierdzenie tego.

Na powyższym zdjęciu widoczny jest dobrze napis "WYKONANO w ZNTK OLESNICA 1988 r." (zdjęcie także wykonał Ryszard Bober). Widać juz pęknięcia na kuli.

Spójrzmy na zwieńczenie wieży.

Powyżej chorągiewki 6. ramienna gwiazda. Natomiast na chorągiewce widać datę, która sugeruje rok odbudowy ratusza po wielkim pożarze z 1823 r. Chociaż w literaturze podaje się datę zwieńczenia wieży na 1826 r.

W kuli poniżej chorągiewki znajdują się najprawdopodobniej jakieś materiały pamiątkowe (akt zakończenia budowy, gazety, monety i inne pamiątki z okresu odbudowy wieży) oraz może.... pociski karabinowe różnych kalibrów. Świadczą o tym ślady licznych przestrzelin.

Ślady w górnej półkuli sugerują przestrzeliny z samolotowych karabinów maszynowych, ślady na pasie środkowym i dolnej półkuli - strzelanie od strony ul. 3 Maja. Mogą to być ślady walki (strzelania do samolotów) jak i wiwatowe strzelania oraz zabawy czerwonoarmistów.

Kolejne zdjęcie wykonane z innego kierunku (również przez R. Bobera) pokazuje, że wewnątrz kuli już chyba nic nie ma. Wszystko mogło być wyjęte podczas widocznej naprawy bardzo zniszczonej części kuli (nałożono łatę).

Może zachował się jakiś protokół z naprawy kuli, może o ewentualnym znalezisku pisała prasa wrocławska? Będę dalej szukał.

Liczniejsze ślady przestrzelin (pisze o nich także prof. Mirosław Przyłęcki) znajdują się w kopule zwieńczenia wieży ( zdjęcie poniższe, również R. Bobera). Widać w kopule przestrzeliny spowodowane także pociskami z karabinów większych kalibrów. Kierunek przestrzelin wskazuje na samolotowe pochodzenie. Nie wiadomo jakie są przyczyny powstania małych otworów i widocznych wgłębień. Ostateczną ocenę można sformułować po ich bliższym obejrzeniu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI