Ciekawa promocja Gminy Oleśnica

Gmina Oleśnica wykorzystuje każdą możliwość taniej promocji. W 2009 r. odnowiono rzadki zabytek - grób żołnierza rosyjskiego z 1813 roku. Niedawno odkopano z drogi wiejskiej dwa zabytkowe koła młyńskie i ustawiono je do ekspozycji. Są to, jak mogłoby się wydawać, drobne elementy promocji, ale pokazują mieszkańcom, że w gminie są osoby dostrzegające znaczenie pokazywania takich ciekawostek. One sprzyjają przyjazdowi turystów, a za nimi idą pieniędze. Początkowo są one niewielkie, niezauważalne, ale z czasem stają się widoczne. Aby tak było, trzeba ciągle podtrzymywać zainteresowanie turystów. Jeśli w innych krajach, miejscowościach - mieszkańcy żyją z turystów - dlaczego nie mieliby żyć z tego i mieszkańcy Gminy Oleśnica. Aby ich ściągnąć trzeba pokazać, co mogą zobaczyć, gdzie odpocząć i dlaczego ma to być w Gminie Oleśnica. Temu sprzyjać będzie wydanie niżej pokazanych folderków reklamowych opłaconych z funduszy europejskich.

kliknij, aby powiększyć.
Wydano 3 dwustronicowe folderki reklamowe, pokazujących zabytki, urokliwe miejsca i trasy rowerowe w Gminie. Pomogą one ściągnąć do wsi gminy turystów, którzy mogą zostawić pieniądze. Jest to dopiero pierwszy krok do ściagnięcia turystów - drugi - to otwarcie tych zabytków, opisanie ich, umożliwienie odpoczynku i posiłku.

Opisanie urokliwych miejsc będzie sprzyjać wizytom turystów, szukającym spokoju, ciszy i uspokojenia przy obserwacji przyrody. Dla osób propagujących turystykę aktywną - ciekawy będzie opis czterech tras rowerowych: pałacowej, parkowej, ulicówki i podworskiej. Trasy te są oznakowane. Dla mnie i zapewne dla wielu turystów, najciekawsza może być trasa pałacowa (tego, co z nich zostało). Tutaj także, w drugim etapie, trzeba będzie opisać każdy pałacyk. Szerszy opis tras jest zamieszczony w wydanym także Informatorze Turystycznym, niżej pokazanym.

kliknij, aby powiększyć
W Informatorze Turystycznym 50% objętości zajmuje krótki, dwujęzyczny (angielski) opis gminy i jej poszczególnych wsi. Tej informacji dotychczas brakowało. Miejmy nadzieję, że kiedyś, dzięki pasjonatom, pojawią się monografie poszczególnych wsi. Niektóre z nich (np. Ligota Mała) już mają monografie w j. niemieckim, wydane w Niemczech po wojnie (powinny się znależć w PiMBP). Całości dopełnia mapa gminy i Oleśnicy. Przedstawione materiały są dobrze wydane i zawierają ciekawe zdjęcia, także dobrych artystów-fotografików (np. Zbigniewa Podurgiela).

50 % Informatora Turystycznego dotyczy Oleśnicy. I jak zwykle wiele błędów w opisie historii miasta i zabytków.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI