Kolejne błędy historyczne (i nie tylko) w nowym oleśnickim gadżecie promocyjnym
27.05.2010 r.

Po moich krytycznych ocenach różnych wydawnictw oleśnickich sądziłem, że już nie znajdę w nich kolejnych, a szczególnie analogicznych błędów, dotyczących historii miasta. Niestety, myliłem się. Okazuje się, że wydano na monografię Oleśnicy mnóstwo pieniędzy, lecz nikt z niej nie korzysta - szczególnie niechętni jej studiowaniu są autorzy tekstów o historii miasta, piszący na zlecenie UM i MOKiS.

Pojawiło się piękne wydawnictwo promocyjne - opakowanie (blister) do dukata oleśnickiego (projekt i wykonawstwo drukarnia WIK z Ligoty Wielkiej). Kupiłem dwie sztuki (po 10 zł) z myślą wysłania ich do zaprzyjaźnionych "oelserów".

Strona przednia. Po złożeniu, w otworze pojawi się dukat oleśnicki.
Strona tylna z widocznym zafoliowanym dukatem.

Po otworzeniu okazało się, że to cacko wydawnicze, zostało oszpecone tekstem z błędami historycznymi i literówkami (w krótkim tekście niemieckim). Jak wynika z analizy tekstu - jego autor korzystał ze starych wydawnictw i pracował metodą "kopiuj i wklej", nie bacząc na prawdę historyczną, wagę i chronologię zdarzeń.

Strona wewnętrzna wydawnictwa. Kolorem czerwonym oznaczono nieścisłości historyczne, niebieskim literówki i niespotykane sformułowania, żółtym - informację z mojej strony. Kliknij, aby powiększyć.

Krótka recenzja tego krótkiego też tekstu. Podane w nawiasach numery stron, odsyłają do najnowszej monografii Oleśnicy.

lp
W tekście napisano
uwagi
1.
Jest miastem powiatowym, którym stała się w roku 1818. W 1818 r. nastąpiła tylko korekcja wielkości powiatu (m.in. odjęto z powiatu oleśnickiego Międzybórz z 22 wioskami). Oleśnica była miastem powiatowym wcześniej.
2.
Oleśnica jako osada targowa (...) wzmiankowana była pierwszy raz w roku 1189 w dokumencie biskupa wrocławskiego. W tym dokumencie nie wspomniano o naszej Oleśnicy ani osadzie targowej, lecz o Oleśniczce (s. 19).
3.
Istniał również gród obronny, który od roku 1247 stał się siedzibą kasztelana. W tym roku został tylko wzmiankowany kasztelan Cieszęta (s. 22). Gród mógł być wcześniej siedzibą kasztelana.
4.
Książę (...) wystawił dokument lokacyjny nadając niemieckim zasadźcom (...) prawa miejskie "Civitas nostra Olsnicz" Książę nie nadał zasadźcom prawa miejskie (!). Książę przekazał zasadźcom miasto w celu jego lokowania na prawie średzkim (s. 26). Te prawa miejskie nie nazywały się "Civitas...". Nigdzie nie napisano, że zasadźcy byli Niemcami. Jest to przypuszczenie.
5.
"W Oleśnicy znajdowała się ważna drukarnia, a także znane gimnazjum" Napisanie tego zdania po opisie lokacji sugeruje, że ta ważna (!) drukarnia i znane (!) gimnazjum powstały w średniowieczu. Tym bardziej, że w jednym z kolejnych akapitów napisano - "w roku 1594 powstało (...) gimnazjum (kolejne?) klasyczne i biblioteka". W źródłach nie podawano, że było ono wówczas "klasyczne". Gimnazjum i biblioteka miały swoje istotne nazwy. Trzykrotne wymienianie gimnazjum (tego samego?) w różnych miejscach tekstu wskazuje na nieznajomość historii lub błędy w redakcji tekstu.
6.
W 1824 powstała tu loża wolnomularska "Wilhelm pod ukoronowaną kolumną", która istniała do 1935." W tekście nastąpił skok ze średniowiecza, lub odrodzenia do 1824 r. Ta informacja o loży została po raz pierwszy umieszczona na mojej stronie. Nikt mnie nie pytał o zgodę na jej użycie w recenzowanym tekście. Po tym następuje ponowny skok do XIII wieku.
7.
"... biblioteka (...) liczyła aż 30 000 woluminów" Kompetentne źródło z 1889 r. podaje, że tych książek było ok. 20 000
8.
Tytuł dzieła J. Sinapiusa "Oelsnographia oder eigentliche Beschreibung des Oelsnichen Furstentums in Niedeschlesien" Powinno być: Olsnographia oder Eigentliche Beschreibung des Oelsnischen Fürstenthums In Nieder-Schlesien. Tyle literówek w tytule?
9.
"...wzdłuż Nachodstrasse (dziś. ul. Lwowska), gdzie wzniesiono szpital miejski, szkołę (Logau-Oberrealschule)..." Pominięto najwcześniej wzniesione (1872-1873 r.) koszary. Budynek szkolny wzniesiono dla Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego w 1879 r., a nie dla Logau-Oberrealschule, którą powołano dopiero w 1922 roku (s.181).
10.
Zimą 1945 r. miasto zostało zniszczone prawie w 80% na skutek grabieży oraz pożarów wzniecanych przez przez okupującą miasto od 24 stycznia 1945 r. Armię Czerwoną. Pojawiła się nowa informacja, że ACz spaliła miasto zimą (na stronie UM napisano, że wielki pożar był w maju - MOKiS i UM mają inne informacje?). Dlaczego okupowano miasto od 24 stycznia, skoro Niemców wyparto 24 stycznia w nocy. Podana wartość 80% zniszczeń nie jest oparta na analizach. Mało historii, więcej propagandy.

Zapewne odpowiedzialni za wydanie tego wydawnictwa zaatakują mnie na forach internetowych, twierdząc (jak to już bywało), że się czepiam, że nie mam kwalifikacji historycznych (uprawnień historyka!) aby recenzować teksty. Że nie skończyłem studiów historycznych i dlatego moja strona nie jest źródłem wiedzy dla oleśniczan (a konkursy historyczne w szkołach na niej bazują). Będą retorycznie pytać, dlaczego tylko krytykuję zamiast samemu napisać (jakby nie wiedzieli, że nikt w Oleśnicy nie zleci mi napisanie czegokolwiek). I może za przykładem swojego idola skłamią, że jestem politrukiem, czy oficerem LWP. Natomiast, jak zwykle, nie odniosą się do przyczyny ciągłego niskiego poziomu opracowań miejskich, dotyczących historii i promocji miasta. A przecież wszystko, co potrzebne do napisania ogólnie o historii miasta znajduje się na tej stronie (chociaż też powinno być na stronie UM). Nawet dodałem ściągawki.

Niestety, nie mogę wysłać tego promocyjnego gadżetu do Niemiec - wstyd mi. Nie znają Oni j. polskiego, natomiast rzucą im się w oczy błędy w j. niemieckim.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim