Marek Nienałtowski

Od wielu lat, w wykopach, odnajdowano ceramiczne zamknięcia butelek z napisami wskazującymi na to, że pochodziły one z butelek od piwa. Z tego może wynikać wniosek, że w Oleśnicy istniał browar lub rozlewnia piwa.

Na Allegro pokazano butelkę (zdjęcie z lewej), która potwierdza ten fakt. O tym zawiadomił mnie Pan Przemysław Łuczak. Pan Przemysław także odnalazł nazwisko właściciela i adres tego browaru w Oleśnicy (Dziękuję!).

  • Draesner, Bierbrauer 1875 (Adr75 S. 100 B)
  • Draesner, Georg, Bankvorsteher, Nachodstrasse 11 (Ad21), Brüderstrasse 7 (1935), Bankdirektor (1943)
  • Draesner, H., Ring Nr. 196, Oberstock zu vermieten (Lok 11.1.1862 Seite 5)
  • Dräsner, H. Brauermeister, Hinterhaus Nr. 202 Stube zu vermieten (Lok 13.5.1862 S. 4)
  • Draesner, Paul, Brauereibesitzer, Selterfabrikation, Ring 34. Besitzt: Ring 34, 35, Röhrstrasse 15, Schiedsmann für den I. Bezirk (Ad21)
  • Paul Draesner's Brauerei. Selter- und Limonaden-Fabrik. Oels i. Schles. Ring 34. Fernsprecher 23?. Postscheckkonto-Breslau 28970 Inserat S. 21] (Ad21)
  • Draesner Marie., Brauereibesitzer. Ring 34 (1935). Źródło: http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Seite_Oels_A_F.htm

Pan Przemysław dalej poszukiwał miejsca rozmieszczenia browaru i w oparciu o zdjęcia oraz mapy przedstawione na stronie - naniósł miejsce rozmieszczenia browaru.


W tych budynkach (oznaczonych nr 34
i 35) kiedyś mieścił się browar.
Te same budynki zaznaczone na planie rynku.

Historia browaru Draesner (dodano 17.12. 2009 r.)
Browar ten, jak i inne, powstał w 1862 r. Był najdłużej istniejącym browarem (podobno jego historia zaczyna się w 1625 r.), a po 1935 r. jedynym w Oleśnicy produkującym piwo (oraz wodę gazowaną i lemoniadę). Sądząc z własnych butelek (z napisem firmy) browar miał dużą wydajność, był zadomowiony na rynku i "długowieczny".

Draesner, H. Ring Nr. 196, 1862
Brauerei Draesner 1625 - 1887
Paul Draesner`sche Brauerei 1887 - 1925
P. Dräsner`s Brauerei, Inh. Marie Dräsner 1925 - 1932
Brauerei Paul Draesner 1932 - 1945

Budynki 34, 35 na planie miasta z 1882 r. Zapewne plan nie ujmował budynków gospodarczych na zapleczu
Budynki 34, 35 wraz budynkami służącymi do produkcji
piwa i napojów oraz budynek 15 także należący do braci Draesner, wg planu z 1939 r.

Nie wiadomo od kiedy Browar Draesnerów istnieje w Rynku. W 1862 r. Draesnerowie prawdopodobnie wynajmowali mieszkania (czy wraz z browarem?) na obecnej ul. J.Sinapiusa oraz w Rynku. Pewne jest, że już w 1921 roku byli właścicielami budynku nr 34, 35 w Rynku i nr 15 na ulicy Rurowej. W 1935 r. w budynku pod nr 35 zapisany był Martin Draesner - mistrz piwowarski (także w tym budynku znajdował się sklep z papierosami Gebrüder Friedrich), pod nr 34 jako właścicel figurował Paul Draesner - "Browar i wytwórnia wody gazowanej" (wcześniej zwana wodą selcerską). Poniższe budynek Rynek 34 na zdjęciach wykonanych w różnych okresach czasu, znacznie oddalonych.

Widokówka. Budynek Rynek 34 i wnętrze piwiarni
Zdjęcie. Budynek Rynek 34. Obie ilustracje ze zbioru Ulriki Draesner


Wnętrze piwiarni. Widok bufetu piwnego


Wnętrze piwiarni. Widok na salę. Oba zdjęcia ze zbioru A.F.

Pierzeja rynku z budynkami o nr 31-36. Jako drugi od prawej budynek pod nr 35 (sklep z markizą wynajmowany przez Braci Friedrich), dalej budynek nr 34.
Ilustracja z widokówki ze zbioru D. Stopczyńskiego.

W budynkach, w których znajdowały się browary, istniały piękne duże piwnice. Korytarze i sufity domów pokryte były malowidłami, a ściany widokami miasta (często), elementami piwoszowskimi i dodatkowo napisami sentencyjnymi (przysłowiami), często rubasznymi. Piwiarnie często pełniły rolę sal wystawienniczych, na ich ścianach zawieszano prace miejscowych grafików i malarzy.

Produkcja piwa raczej odbywała się w budynkach stojących na zapleczu. Jak wynika z planów miasta - z tyłu budynków 34, szczególnie 35, znajdowały się zabudowania o dużej powierzchni. Budynek z tyłu, leżący przy dawnej ul. Rurowej (Okrężna) 15, zajmujący powierzchnię równą obu budynkom 34 i 35 należał do obu braci. Być może, że także spełniał rolę produkcyjną. Ponadto musiała być w nim brama do wjazdu zaprzęgów konnych na obie posesje.

Butelki o różnym przeznaczeniu z browaru P. Draesnera. Z kolekcji J.K. Dodano 21.12.09

Dodano 07.07.2014 r
Brauerei Paul Draesner Oels:

Porównałem dane z 1937 roku z danymi z lat wcześniejszych. Można sądzić, że Draesnerowie pomniejszyli swój browar. Wcześniejsze księgi adresowe podają, że istniała słodownia i że warzono piwa dolnej fermentacji. W 1937 roku nie wykazano istnienia piwnic leżakowych, które są konieczne do produkcji piw dolnej fermentacji, ani słodowni. Może świadczy to o zwiększeniu produkcji napojów bezalkoholowych?

Andrzej Urbanek z Opola - piwowarnik

Literatura
Brauregister der Deutschen Brauwirtschaft. 1937


Dodano 1.07.2011 r.
Stan budynku z okresu wojny i bezpośrednio po niej, można ocenić na podstawie poniższych fotografii.

Rynek w marcu 1945 r. Widoczne samochody i dorożki oficerów Armii Czerwonej
Rynek po 1946 r. (ze zbioru właściciela budynku)

Fragemnt książki telefonicznej z 1943 r.

Po wojnie budynek Rynek 35 został przejęty przez Skarb Państwa. Przez kolejne lata kamienica nie była remontowana, a w 1981 r. po pożarze nie nadawała się do zamieszkania, mieszkańcy zostali wysiedleni. Budynek przez kolejne 13 lat, pozbawiony dachu, stropów, ulega dalszej dekapitalizacji. W dniu 22.07.1992 został on kupiony od miasta przez osoby prywatne, w drodze przetargu. W 2004 r. budynek po długiej procedurze administracyjnej przechodzi remont kapitalny pod nadzorem konserwatora zabytków (informacja od Mariusza Czarnasiaka).

Stan budynku i jednej z piwnic w 2011 r.

Remont budynku Rynek 34. Odsłonięcie malowideł. Dodano 2010 r.
Pan Piotr Pawłowski powiadomił mnie o odsłonięciu malowideł w korytarzu budynku nr 34 i przysłał zdjęcia, które niżej umieściłem (kliknij, aby powiększyć). Są to malowidła powstałe zapewne na przełomie XIX/XX w. Już ok.1898-1914 r. zaczyna się instalowanie rur wodociągowych doprowadzających wodę i odpływowych (wcześniej zapewne przeciągnięto rury instalacji gazowej) oraz przewodów elektrycznych, co powodowało uszkodzenia malowideł. Zapewne ich znaczne zniszczenie nastąpiło podczas pierwszych powojennych remontów. Obecnie podczas remontu - warstawa farby została zmyta (?), co pozwoliło zobaczyć to, co pozostało i zostanie zamalowane.

Napis na prawej ścianie, zapewne sentencja "piwoszowska", może znawcy j. niemieckiego uda się go domyślnie odczytać?
Inna sentencja "piwoszowska" możliwa do odczytania. Przysłanią ją rura lub przewód elektryczny w osłonie. Ten napis po odnowieniu pełniłby interesującą dekorację korytarza.
Sufit także pokrywały malowidła. Lewa sciana całkowicie zamalowana. Na prawej widoczne są resztki odsłoniętych malowideł.
Spod wtórnych zamalowań i zniszczeń (pod przewód elektryczny) widoczne są dawne interesujące malowidła.
Fot. P. Pawłowski

Tłumaczenie napisu:Wirft uns das Bier auch nieder, Wir trinkem morgen wieder. Choć nas piwo obali, jutro będziemy pić dalej. Dziękuję Andrzejowi Urbankowi z Opola, specjaliście piwowarnikowi, za przetłumaczenie.

Podobne malowidła znajdują się jeszcze w kilku - kilkunastu budynkach, Wszystkie zostaną skute lub zamalowane podczas kolejnych oszczędnych remontach.

Zobacz zbieżne:
Browary Oleśnicy

Piwnice browaru Draesnera

Podwórko Draesnerów

Browar książęcy

Więcej o browarach oleśnickich

Rozlewnie piwa

Rozlewnia Buttera

Ulica browarniana w Oleśnicy

Browarnik dobroszycki


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI